Inflace v Česku během června meziročně vzrostla na 3,3 procenta, odhadují analytici
PRAHA (MEDIAFAX) - Český statistický úřad (ČSÚ) ve středu zveřejní údaje o vývoji spotřebitelských cen v ČR. Odborníci oslovení agenturou Reuters odhadují, že inflace v červnu meziročně vzrostla na 3,3 procenta, v květnu růst spotřebitelských cen v ČR klesl na 3,2 procenta z dubnových 3,5 procenta.
"V případě inflace očekáváme meziměsíční stagnaci, v meziročním vyjádření předpokládáme růst na 3,3 procenta. Za tímto vývojem by měl být vývoj cen v odívání, kde došlo k sezonnímu poklesu pravděpodobně o více než procento, a také obdobné snížení cen pohonných hmot. Proti tomu stojí zvýšení cen potravin a pokračující zvyšování cen tabákových výrobků," uvedl pro agenturu Mediafax hlavní ekonom společnosti Patria Finance David Marek.
"Pro červen očekáváme opětovnou akceleraci inflace na 3,5 procenta meziročně, když by se na meziměsíční bázi měly zvýšit ceny o 0,1 procenta. Důvodem je především růst cen potravin a regulovaných cen," odhadl analytik Komerční banky Jiří Škop s tím, že do inflace se opět promítnou i daňové změny, především vyšší spotřební daň na tabákové výrobky. "Pokles by naopak měly zaznamenat ceny pohonných hmot díky nižším cenám ropy v korunovém vyjádření," dodal Škop.
Podle analytika ČSOB Petra Dufka červnová inflace meziročně vzroste na 3,3 procenta, meziměsíčně bude stagnovat na nule. "Za červnovým vývojem inflace stojí vyšší ceny potravin na jedné straně a levnější pohonné hmoty na straně druhé. Dražší byly i sezonní rekreace," tvrdí Dufek.
Spotřebitelské ceny v květnu proti dubnu vzrostly o 0,2 procenta, růst ovlivnilo především zvýšení cen potravin a nealkoholických nápojů. Meziroční růst spotřebitelských cen zpomalil na 3,2 procenta (z 3,5 procenta v dubnu) a byl nejnižší od počátku roku 2012.
Meziměsíční růst spotřebitelských cen potravin a nealkoholických nápojů ovlivnilo podle Českého statistického úřadu především zvýšení cen zeleniny o 6,4 procenta a ovoce o 5,2 procenta. Ceny mouky vzrostly o 1,4 procenta, vepřového masa o 1,1 procenta, ryb o 2,4 procenta, mléka o 1,3 procenta, jogurtů o 4,7 procenta, cukru o 1,5 procenta a kakaa o 3,9 procenta. V bydlení se zvýšilo čisté nájemné o 0,7 procenta, z toho regulované o 1,7 procenta a tržní o 0,2 procenta. Ceny tabákových výrobků vzrostly o jedno procento. Růst cen v oddíle zdraví ovlivnilo sezonní zvýšení cen lázeňských pobytů o 6,5 procenta a cen léčiv o 0,6 procenta.
Jan Soukup, soukupj@mediafax.cz
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?