Marek Hatlapatka (Cyrrus)
Okénko investora  |  06.07.2012 15:09:32

Nová forma otroctví v USA – dluhy studentů

V poslední době se v USA hodně mluvilo o možnosti zdražení studentských půjček na dvojnásobek pro nové žadatele, což by pro mnohé občany znamenalo znemožnění studovat. Tento krok měl vejít v platnost k 1. 7. 2012. Tomu však Kongres pod tlakem veřejnosti na poslední chvíli zabránil. Proč by vláda USA bránila svým občanům ve studiích? Celkový objem studentských půjček nedávno přesáhl 1 000 000 000 000 USD, což je více, než kolik dohromady dluží všichni Američané na kreditních kartách či leasingu. Na rozdíl od těchto dluhů se objem studentských půjček rok od roku zvyšuje a za posledních pět let se tak  jeho výše více než zdvojnásobila.

USA se náklady na studia berou jako investice do budoucnosti, které by měly pomoci absolventům k sehnání dobře placené práce. Tento systém dlouhou dobu fungoval. Nicméně v současné době je trh práceUSA velmi křehký a nedokáže tvořit dostatečně vysoký počet nových pracovních míst vhodných pro ambiciózní absolventy.

Stále častěji se tak lidé dostávají do situace, kdy dokončí vysokou školu, jsou zadlužení a dostanou se na trh práce, kde pro ně jednoduše není pracovní pozice, která by jim zajistila snadné splátky dluhů za studia.

Náklady na vzdělání se přitom v USA za posledních deset let zdvojnásobily. Není výjimkou, že se za jeden ročník dá zaplatit i 40 tis. USD. To platí i o takových oborech jako jsou například dějiny umění, literatura či pedagogika, u nichž je návratovost počáteční investice velmi málo pravděpodobná. 

Zásadní odlišností od nedávné hypoteční krize je ovšem to, že poskytovatelem studentských půjček je přímo americká vláda. Případný default tedy nezasáhne bankovní instituce, jako tomu bylo při prasknutí nemovitostní bubliny. Dalším podstatným rozdílem je rozložení sil mezi dlužníkem (studentem či absolventem) a věřitelem (vládou, potažmo daňovým poplatníkem). Vláda je v obrovské přesile.

Americká legislativa totiž pamatuje i na možnost, kdy se absolventovi nepodaří najít práci a nebude schopen splácet svou půjčku. V takovém případě je placení úroků pozastaveno až do doby, kdy si dlužník najde jakoukoliv práci a z ní mu je strháváno 25 %, dokud nejsou dluhy uhrazeny. Oproti dluhům z kreditních karet či hypoték se tak dluh neodepíše vyhlášením bankrotu a nedochází k poškození věřitele. Absolventi tak musí zaplatit účty za svá studia stůj co stůj. Tento proces tvoří ekonomicky ztracenou generaci, která si nebude moci dovolit kupovat nové domy, auta či zakládat rodiny. Americká média tuto situaci trefně označují jako „wage slavery“.

Jelikož je věřitelem těchto půjček vláda, tak může učinit kroky ke zmírnění tlaku na absolventy. Vzhledem k objemu dluhů by však jakákoliv intervence formou snížení úrokových sazeb na stávající půjčky či prodloužení splátkového kalendáře byla velmi drahá. A USA v současnosti nejsou v kondici, kdy by si mohly dovolit drahá řešení. Nic tak nebrání novým studentům zadlužovat se a kupení dluhu může pokračovat. Čím později se tato situace bude v USA řešit, tím dražší bude. Jedno je však jisté už teď, a to, že současná praxe není udržitelná. Ze studentů a absolventů se tak nadále budou stávat otroci vlády.

Jiří Šimara, analytik

Marek Hatlapatka (1978)

Vystudoval ekonomickou fakultu VŠB-TU Ostrava, absolvoval 3-měsíční stáž v Londýně a intenzivní kurz fundamentální analýzy pod vedením bývalého hlavního analytika Erste bank Galea Kirkinga. Ve společnosti CYRRUS, a.s. je zaměstnán od roku 2006, kdy nastoupil na místo analytika akciových trhů se zaměřením na zahraniční trhy, farmaceutický a bankovní sektor. Následně se specializoval na odvětví bankovnictví, elektrárenství a těžby uhlí a v těchto sektorech nyní patří k nejvyhledávanějším odborníkům v České republice. V roce 2008 se stal vedoucím analytického oddělení společnosti CYRRUS, a.s. a v této pozici působí i v současné době. Dlouhodobě patří k nejcitovanějším českým ekonomům, v roce 2010 se stal čtvrtým nejcitovanějším ekonomem v českých médiích.

Společnost CYRRUS, a.s., je licencovaným obchodníkem s cennými papíry. Společnost byla založena v roce 1995 a v současné době je největší mimopražskou makléřskou společností. Je členem Burzy cenných papírů Praha a Burzy cenných papírů ve Varšavě. Společnost CYRRUS, a.s., poskytuje komplexní služby na kapitálových trzích soukromé i firemní klientele, zaměřuje se na burzovní obchody v systému SPAD pražské burzy a obchodování na zahraničních trzích v Polsku, Maďarsku, Turecku, Německu a USA. Společnost patří mezi nejvýznamnější české obchodníky s investičními certifikáty.


Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Po 16:58  Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )
14.11.2024  Totožná říjnová inflace ČR i USA na úrovni 2,6 % Radoslav Jusko (Ronda Invest)
13.11.2024  Benzín a nafta zlevní. Víme kdy! Petr Lajsek (Purple Trading)
11.11.2024  Spotřebitelská inflace (říjen 2024) Miroslav Novák (AKCENTA CZ)





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688