Rýsuje se na trhu nová cenová bublina?
Cenové bubliny se obecně vyznačují několika společnými znaky. Jejich vznik a rozvoj je zpravidla podpořen vynořením se zdánlivě racionálních fundamentálních argumentů, pomocí kterých následně lze nelogický růst cen aktiv vysvětlit. Ve skutečnosti ale za enormním zdražováním většinou stojí iracionální očekávaní investorů. Američtí ekonomové ve svých studiích zjistili, že investoři, kteří v minulosti byli schopni dosáhnout vysokého výnosů svých portfolií, automaticky očekávají, že tato situace se bude v budoucnu opakovat a jejich výnosy budou nadále růst. Kromě toho studie také poukazují na to, že nejvyšší návratnost svých investic lidé předpokládají právě v době, kdy je cena aktiva, do kterého na základě jeho pozitivního historického vývoje investují, na vrcholu. Tedy před zhroucením.
Pojďme spolu aplikovat tyto myšlenky cenových bublin na norský trh nemovitostí a zjistíme, jestli splňuje výše uvedené podmínky cenových bublin.
Na grafu níže můžeme vidět srovnání vývoje indexů reálných cen nemovitostí v Norsku a v USA v období od 1890 do 2011. Vidíme, že v průběhu 20. století nebyl nemovitostní trh ani v jedné zemi vystaven žádným výraznějším cenovým výkyvům. Mimo to ceny domů a bytů v USA od svého vrcholu, kterého dosáhly v roce 2006, již klesly o 40 procent. V Norsku je situace odlišná. Od roku 1990 se ceny nemovitostí pohybují jenom jedním směrem. Od roku 2006 dokonce vyrostly o 30 procent.
Index reálných cen nemovitostí, základ pro výpočet indexu je rok 1890.
Zdroj: Marius Jurgilas, Kevin J.Lasting; FRBSF, Economic Letter; 25. červen 2012
Další graf srovnává vývoj poměru dluhu domácností a jejich disponibilního důchodu. Vidíme, že zadluženost norských domácností se za posledních deset let dramaticky zvýšila a výrazně převyšuje i zadluženost amerických domácností. Tato čísla vyvolávají obavy o finanční stabilitu a potenciální zranitelnost norských spotřebitelů. Jiná studie z roku 2010 také potvrzuje, že růst tohoto poměru je předzvěstí růstu cen nemovitostí, po kterém pak následuje jejich pád.
Poměr zadluženosti domácností a jejich disponibilní příjem
Zdroj: Marius Jurgilas, Kevin J.Lasting; FRBSF, Economic Letter; 25. červen 2012
FSA (Norské finanční dohledová agentura)nedávno udělala průzkum trhu, jehož výsledek zobrazuje následující graf. Vidíme, že procento Norů, kteří očekávají růst cen nemovitostí, roste, zatímco stále méně Norů očekává jejich pokles.
Očekávání norských domácností ohledně budoucího vývoje cen nemovitostí
Zdroj: Marius Jurgilas, Kevin J.Lasting; FRBSF, Economic Letter; 25. červen 2012
Srovnáním všech výše uvedených ukazatelů vidíme, že Norsko by se skutečně mohlo nacházet před prasknutím realitní cenové bubliny. Roste počet lidí, kteří si myslí, že ceny nemovitostí budou dále růst. Víme, že čím vyšší je tento počet, tím jsou ceny blíže svému vrcholu. Tuto situaci navíc potvrzuje i index zadluženosti domácností.
Zpráva Mezinárodního měnového fondu také potvrdila, že pomocí fundamentů, jakými například jsou vyšší příjmy, růst populace, strnulá nabídka, je možno vysvětlit jenom část růstu cen nemovitostí v Norsku. Zdrojem dalších cenových tlaků jsou očekávání budoucího růstu cen. Ta ale nejsou trvale udržitelná a mohou tvořit přinejmenším 15 až 20 procent cen dnešních.
Zdroj: Marius Jurgilas, Kevin J.Lasting; FRBSF, Economic Letter; 25. červen 2012
Michala Moravcová
Vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze obor Finance. Působila ve společnosti WOOD & Company v Praze, kde pracovala jako trader na akciových trzích. Specializovala se zejména na trhy střední a východní Evropy. Momentálně pracuje jako analytička finančních trhů ve společnosti Bossa. Součástí její práce je analýza domácí i zahraniční makroekonomické situace a její vliv na finanční trhy, zejména na forex. Věnuje se ekonomickému vzdělávaní veřejnosti a publikaci ekonomických článků.
Společnost BOSSA je stabilním obchodníkem s cennými papíry, který se v evropském hospodářském prostoru pohybuje již 17 let. Za dobu své existence se dočkala mnohých ocenění. Např. časopisem Forbes byla několikrát označena za brokera roku a to zejména na svém domácím - polském trhu. Od roku 2012 vstupuje také na trh český, kde může své klienty oslovit obchodní platformou Metatrader 4 pro PC i mobilní zařízení, kamennou pobočkou v centru Prahy, technickou podporou i zpravodajstvím v českém jazyce, stejně tak strukturovaným systémem bezplatného vzdělávání, které zajišťuje tým zkušených odborníků i mnohaletých traderů.
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Plyn - vývoj cen zemního plynu na komoditních trzích
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb.
- Nový stavební zákon
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Rýsuje se na trhu nová cenová bublina?
- Rýsuje se na trhu nová cenová bublina? - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Trhy v Asii padají! Praskne bublina a je to vůbec bublina?
- Na akciovém trhu je bublina. A bubliny nakonec prasknou, upozorňuje Jeremy Grantham
- Na akciovém trhu je bublina. A bubliny nakonec prasknou, upozorňuje Jeremy Grantham
- MF: Základní informace - regulace cen, ochrana trhu, cenová stabilita a konkurence, cenová kontrola
Prezentace
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory