(Kurzy.cz)
Týdenní souhrn 25. týden: QE III se zatím odkládá, Řecko, makro dále zklamáním
Nervózní atmosféra na finančních trzích převládala i v průběhu tohoto týdne a nelze se čemu divit. Světlých momentů bylo jako šafránu. Výsledky řeckých parlamentních voleb sice byly investory oceněny pozitivně, avšak tento efekt téměř okamžitě vyprchal. V případě této země totiž momentálně neexistují dobré zprávy, nýbrž jen špatné a ještě horší. Důvod k radosti nepřinesla ani čerstvá ekonomická data. Hospodářská situace se zhoršuje nejen v Evropě, ale i v USA a uchráněna není ani Čína. Zhoršení nastalo i v případě Německa, což je obzvláště bolestivé pro domácí ekonomiku
Klíčovou událostí tohoto týdne bylo dvoudenní zasedání americké centrální banky. Vzhledem k horším výsledkům, které v poslední době chodí z tamní ekonomiky, se s napětím očekávalo, zda centrální bankéři přistoupí k další monetární expanzi v podobě třetího kola kvantitativního uvolňování (QE III). K tomuto kroku se nakonec neodhodlali. Nabídli však alternativu v podobě prodloužení operace Twist (nákup dlouhodobých a prodej krátkodobých dluhopisů) do konce letošního roku. Určité věci lze oddálit, ale nelze se jim vyhnout a QE III je jednou z nich. Většina signálů totiž zcela jasně poukazuje na to, že americké hospodářství rozhodně není v dobré kondici a tato kondice se bude nadále spíše zhoršovat než zlepšovat. Toho si je vědom i Fed, když v nové prognóze snížil výhled makroekonomických veličin – nezaměstnanosti i HDP. Do konce roku budou centrální bankéři zasedat ještě čtyřikrát, to znamená čtyři šance pro ohlášení QE III.
V domácí ekonomice nebyla uveřejněna žádná důležitá makrodata. Za pozornost stálo zveřejnění Zprávy o finanční stabilitě z dílny České národní banky (ČNB), především poté část věnovaná situaci v domácím finančním sektoru. Stav „českých“ bank zůstává podle ČNB nadále příznivý a i v případě extrémně zátěžové varianty by finanční instituce splnily požadavky na kapitálovou přiměřenost. To lze považovat za pozitivní zprávu především s ohledem na to jaký je stav bank za našimi hranicemi.
Česká měna se již od poloviny května pohybuje v mírně rostoucím postranním trendu a tento týden nebyl výjimkou. Na měnovém páru s eurem se v první polovině týdne obchodovalo v rozpětí 25,35 – 25,60 CZK/EUR. V druhé polovině koruna následně oslabila k hladině 25,80 CZK/EUR a testovala tak nejslabší červnové úrovně. Podobný byl i vývoj koruny vůči americké měně. V závěru týdne se dolar prodával za zhruba 20 korun a 50 haléřů. Vývoj koruny je i nadále ovlivněn děním na zahraničních trzích a zprávy z domácí ekonomiky mají jen minimální význam. Spekulace o snížení sazeb Českou národní bankou na zasedání v příštím týdnu jsou již vesměs v ceně zahrnuty a tak by ani tato událost neměla s korunou výrazněji zahýbat. Vzhledem ke stále horším ekonomickým datům z eurozóny včetně Německa lze počítat s tím, že se česká měna bude i v dalších týdnech pohybovat na slabších úrovních.
Miroslav Novák
analytik společnosti AKCENTA
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Štěpán Křeček, BHS
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI