Zhoršující se výhled globální ekonomiky omezí případnou letní rally
Zatímco se téměř veškerá pozornost investorů upíná k dění v Evropě (řecké volby, španělské problémy), na pozadí dochází k poměrně důležité změně v celkovém ekonomickém prostředí. Během posledních tří let byly akciové trhy taženy nahoru procesem hospodářského oživení po lehmanovské finanční a ekonomické krizi. Občasné tržní korekce byly vyvolávány především dočasným nárůstem rizikové averze, obvykle kvůli situaci v Evropě.
Také korekce, která na trzích probíhá během druhého letošního čtvrtletí, se na první pohled tváří jako čistě dluhovou krizí způsobená. Investoři by tedy mohli snadno očekávat, že po (dalším dočasném) uklidnění situace v Evropě by se mohly akciové indexy vrátit k hodnotám z konce prvního čtvrtletí letošního roku. Tedy řekněme německý index DAX na hodnotě minimálně 7100 bodů, o cca dvacet procent výše než při poklesech na začátku června resp. o jedenáct procent nad aktuální úrovní (6400 bodů).
Bohužel se domnívám, že taková očekávání nejsou na pozadí jednoznačně se zhoršující kondice globální ekonomiky reálná. Podívejme se na jedno z nejlepších měřítek ekonomické aktivity – indexy PMI (resp. ISM) v průmyslu ve třech klíčových regionech: USA, eurozóna a Čína. Jak ukazuje graf níže, tento kompozitní indikátor se propadl pod padesátibodovou hranici, oddělující expanzi průmyslu od kontrakce. Ano, pravdou je, že prakticky stejný pokles byl k vidění i na podzim 2011 a po dvou měsících se opět dostavila expanze.
Domnívám se nicméně, že situace je tentokrát odlišná. Zaprvé, dluhová situace v Evropě se evidentně mnohem více než v loňském roce odráží do reálné ekonomiky. Asi jen zázrak by změnil předpoklad stagnace až mírné recese pro eurozónu pro minimálně tři následující kvartály. Rizika jsou přitom mnohem více na negativní než pozitivní straně. K tomu tu máme Čínu, jejíž ekonomika evidentně zpomaluje a to tak, že růst HDP se dostává pod osmiprocentní hranici. Jinde skvělý výsledek, v Číně dost slabé číslo. A USA? Stačí se podívat na data z trhu práce, aby bylo jasné, že ekonomika je nyní zranitelnější než byla vloni a ekonomické potíže Evropy a zpomalení Číny si nutně začíná i v zámoří vybírat svoji daň.
Když se vrátíme zpět k akciovým trhům, vývoj globální ekonomiky si bude vyžadovat snížení očekávaných zisků a tedy i valuace trhů z tohoto titulu. Nemyslím si, že stratégové velkých investičních bank dosud adekvátně reagovali na změněnou globální ekonomickou situaci – například očekávané zisky US firem pro letošní a příští rok snížili ve srovnání s koncem prvního kvartálu 2012 o pouhé jedno procento. Bude třeba více. Horší ekonomické výhledy nemusí mít v současné době příliš viditelné dopady na vývoj akciových trhů. Valuace trhů je nyní tažena především rizikovými přirážkami. Nicméně horší ekonomický výhled se projeví v době, kdy se trhy uklidní a rizikové přirážky se vrátí blíže normálu. Potenciál akciové rally bude nižší než byl ten, který jsme například zažili od prosince 2011 do března 2012.
Marek Hatlapatka
Head of Research Cyrrus
Marek Hatlapatka (1978)
Vystudoval ekonomickou fakultu VŠB-TU Ostrava, absolvoval 3-měsíční stáž v Londýně a intenzivní kurz fundamentální analýzy pod vedením bývalého hlavního analytika Erste bank Galea Kirkinga. Ve společnosti CYRRUS, a.s. je zaměstnán od roku 2006, kdy nastoupil na místo analytika akciových trhů se zaměřením na zahraniční trhy, farmaceutický a bankovní sektor. Následně se specializoval na odvětví bankovnictví, elektrárenství a těžby uhlí a v těchto sektorech nyní patří k nejvyhledávanějším odborníkům v České republice. V roce 2008 se stal vedoucím analytického oddělení společnosti CYRRUS, a.s. a v této pozici působí i v současné době. Dlouhodobě patří k nejcitovanějším českým ekonomům, v roce 2010 se stal čtvrtým nejcitovanějším ekonomem v českých médiích.
Společnost CYRRUS, a.s., je licencovaným obchodníkem s cennými papíry. Společnost byla založena v roce 1995 a v současné době je největší mimopražskou makléřskou společností. Je členem Burzy cenných papírů Praha a Burzy cenných papírů ve Varšavě. Společnost CYRRUS, a.s., poskytuje komplexní služby na kapitálových trzích soukromé i firemní klientele, zaměřuje se na burzovní obchody v systému SPAD pražské burzy a obchodování na zahraničních trzích v Polsku, Maďarsku, Turecku, Německu a USA. Společnost patří mezi nejvýznamnější české obchodníky s investičními certifikáty.
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Změna času - střídání času 2019, konec střídání času, letní a zimní čas
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
- Zhoršující se výhled globální ekonomiky omezí případnou letní rally
- Letní ekonomický výhled: Oživení globální ekonomiky očekávejme až v polovině roku 2024
- Wall Street: Dvouciferná rally a zhoršující se ekonomika?
- Příznivý podnikatelský sentiment v Japonsku naznačuje, že ekonomika odolává ochlazování globální poptávky - Globální ekonomický výhled - říjen 2023 - Japonsko
- Informace k nároku na kompenzační bonus u osob vykonávajících činnosti v oblastech ekonomiky, které byly bezprostředně omezeny v letních měsících roku 2020
- Informace k nároku na kompenzační bonus u osob vykonávajících činnosti v oblastech ekonomiky, které byly bezprostředně omezeny v letních měsících roku 2020
- Důvěra v další rally i přes silnou globální ekonomiku prudce klesá
- Griffiths (Cazenove): Letní rally je u konce, druhé dno US ekonomiku nemine
Prezentace
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory