X-Trade Brokers  (X-Trade Brokers )
Komodity  |  18.06.2012 11:21:00

IEA snížila odhad globální poptávky pro rok 2012

Mezinárodní energetická agentura (IEA) snížila odhad růstu globální poptávky po ropě pro letošní rok. V pravidelné měsíční zprávě uvedla, že jarní propad cen ropy v květnu zrychlil v důsledku prohlubující se krize eurozóny, zpomalení růstuČíně a navýšení globálních zásob.  Cena černého zlata se propadla o 20% z vrcholu dosaženého letos v březnu. Cena Brent se obchodovala poblíž 6- měsíčního minima $97,50 za barel, WTI se pohybovala na $83,50 za barel. Brent klesla poprvé po 15 měsících pod hranici 100 dolarů.

Obavy z krizeeurozóně a nejistý makroekonomický výhled zvyšoval averzi k riziku na globálních finančních a komoditních trzích, což spustilo masivní likvidaci pozic. Sentiment na trhu podkopávala neochota centrálních bank přijmout další stimulační opatření, uvedla agentura.

Poradce 28 průmyslových zemí předpokládá, že se celosvětová spotřeba letos meziročně zvýší o 820 tisíc barelů denně na 89,9 milionů b/d. Oproti předchozímu odhadu došlo ke snížení o 90 tis. b/d.

Globální dodávky se v květnu zvýšily o 200 tis. b/d na 91,1 mil. b/d, což znamenalo meziroční nárůst o 4,2 mil. b/d. Dodávky producentů mimo OPEC vzrostly o 200 tis. b/d na 53,1 mil. b/d a meziročně o 1,0 mil. b/d. Vyšší dodávky ze Severní Ameriky vykompenzovaly pokles produkce v Severním moři a výpadky Súdánu, Sýrie a Jemenu.

Dodávky producentů OPEC se snížily o 20 tis. b/d na 31,87 mil. b/d. Klesl výkon Saúdské Arábie a Iráku a vzrostla produkce Angoly, Nigérie a Libye. Saúdská Arábie by měla udržet výstup okolo 10 mil. b/d a kompenzovat nižší výkon Íránu, po sankcích západních zemí kvůli kontraverznímu jadernému programu. Výstup Íránu činil v květnu 3,3 mil. b/d, což podle IEA znamená pouze omezený dopad sankcí. Ty by v konečném důsledku měly srazit produkci islámské země v druhé polovině roku asi o 1 mil. b/d. Požadavek od OPEC byl pro druhé pololetí 2012 navýšen zhruba o 1 mil. b/d na 31,9 mil. b/d.

Zásoba ropy a ropných produktů v zemích OECD v dubnu nečekaně vzrostla o 17,3 mil. barelů na 2 643 milionů barelů a pohybovala se 1,9% nad pětiletým průměrem. Předběžná data za květen signalizují navýšení zásob v průmyslových zemích o 20,1 milionů barelů







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688