M. Mobius: Investování v kolébce lidské civilizace 1.část
Afrika je všeobecně považována za kolébku civilizace. Kromě toho že je Afrika místem vzniku lidského druhu, je to také kontinent plný zajímavých investičních příležitostí, patříte-li tedy mezi investory odhodlané investovat v dlouhém horizontu.
Já a můj tým rozdělujeme Afriku na dvě části, na subsaharskou Afriku, jíž dominují zejména Jihoafrická republika a Nigérie, a severní Afriku, kde je největší ekonomikou Egypt. Jižní část kontinentu je mnohem větší a rozvinutější než zbytek kontinentu.
Vyzkoušejte přehled podílových fondů na http://www.penizenavic.cz/investovani/produkty/podilovy-fond
Během našeho pozorování afrických trhů jsme u řady z nich viděli rapidní vývoj směrem kupředu, nutno však říct, že i přes výrazné zlepšení musí tyto trhy ujít ještě dlouhou cestu, aby mohly konečně začít naplno využívat svůj potenciál.
Severní Afrikou se v loňském roce neslo „Arabské jaro“. S touto revolucí jako by Tunisko vypadlo z hledáčku mnoha investorů, při své nedávné návštěvě jsem však mohl být osobně svědkem toho, že se životy zdejších obyvatel vrátily do normálu, to samé platí o politické stabilitě této země
I přes tuto revoluci však tuniský trh nezaznamenal žádnou výraznější korekci, jak by mnozí očekávali.
Maroko jako celek příliš mnoho investičních příležitostí nenabízí, zdejší akcie se však obchodují za stále atraktivní ceny. Maročané nesmí vyvážet peníze ze země, mají tedy ve zvyku ukládat je do bank či investovat do místních akcií. Nicméně, já a můj tým se zájmem pozorujeme vývoj společností zaměřených na zdejší spotřebitele a na bankovní sektor.
Další pro nás zajímavou zemí ležící na africkém kontinentu je Egypt, jež má jednu z největších ekonomik na kontinentu a jeho populace čítá 81 milionů obyvatel. Egypt je zároveň zemí s diverzifikovanou strukturou ekonomiky zahrnující bankovní sektor, telekomunikace, turismus a zahraniční obchod se zeměmi na Středním východě a v Evropě.
Rok po svržení Mubarakova režimu, které Egypt na nějakou dobu uvrhlo do chaosu, a které způsobilo odliv kapitálu ze země a pokles devizových rezerv stále vidíme v Egyptě investiční příležitosti, zejména u společností, které nejsou čistě egyptské, ale které mají v Egyptě silnou expozici, zejména pak ve strojírenství, bankovnictví a telekomunikacích.
Nicméně, podle našeho názoru politická nestabilita stále kalí výhled těchto investic v příštích dvou či třech letech. Bude velmi zajímavé sledovat, co s touto zemí udělá nová vláda.
Stejně tak budeme nadále sledovat vývoj libyjské ekonomiky, už se těším až budu mít možnost prozkoumat tuto zemí blíže.
Brzy nás opět navštivte, rád bych se s vámi podělil o další poznatky z objevování investičních příležitostí v Africe.
Čtěte další příspěvky z blogu Marka Mobiuse na http://www.penizenavic.cz/clanky-dle-autora/mark-mobius
© Copyright 2011 Franklin Templeton Investments. All rights reserved.
Článek byl převzat a přeložen s laskavým svolením společnosti Frangklin Templeton Investments z blogu Marka Mobiuse http://mobius.blog.franklintempleton.com/2012/05/05/africa-investing-in-the-cradle-of-civilization-part-1/
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?