Španělsku záře reflektorů nesvědčí
Po relativním uklidnění situace ohledně řeckého financování, které je samozřejmě jen dočasné (o tom snad nikdo nepochybuje), vzniklo na trhu krátkodobé informační vakuum ve smyslu hledání dalšího headline, který by opět vstoupil do hledáčku médií. Kandidátů, kteří by se dobře četli a poslouchali, přitom bylo více. Vysoké ceny ropy mohou výrazně zbrzdit globální ekonomický růst, také zde bylo riziko silného ekonomického zpomalení Číny či vyhrocení napětí mezi Iránem a Izraelem. Investorská veřejnost se však prostřednictvím sdělovacích agentur zaměřila na něco jiného, či spíše staronového. Tím jsou již delší dobu známé problémy ve Španělsku.
Španělsko, společně s Itálií, bylo již při řešení situace v Řecku horkým kandidátem na tzv. nákazu dluhovou krizí. Situace v této čtvrté největší ekonomice eurozóny přitom není o nic horší, než byla na začátku roku. Spíše je zde viditelnější snaha o řešení problémů. Vláda pod vedením Rajoye přichází s tvrdými škrty, které mají za cíl výrazně ukrojit ze zadlužení země. Navíc se zlepšila situace s likviditou ve španělském bankovním sektoru prostřednictvím injekcí ze strany Evropské centrální banky. Samozřejmě, že vládní škrty budou mít za následek nižší HDP země a tedy obtížnější dosažení stanovené zadluženosti, s tím ovšem musel již na počátku tohoto procesu každý počítat.
Téma Španělska mi tedy přijde poněkud uměle vyvolané právě médii. Přitom samozřejmě netvrdím, že situace ve Španělsku není vážná (rostoucí nezaměstnanost, vysoký podíl nesplácených bankovních půjček, veřejné finance,…), naopak, ale není fundamentálně odlišná od stavu, který byl znám na počátku tohoto roku. Tedy kromě toho, že výnosy vládních dluhopisů rostou kvůli zvýšeným obavám vyvolaným častějším skloňováním španělských problémů. Dle mého se tak jedná o klasický jev samonaplňujícího se proroctví.
Tuto mou domněnku podporují i nedávné události. 13. dubna byla vydána zpráva zveřejňující masivní zvýšení financování španělských bank prostřednictvím ECB a de facto jejich rostoucí závislost na podpoře centrální banky. Na tuto „novou“ informaci reagovaly trhy až panickými výprodeji. Samozřejmě se ale nejednalo o žádná nová data. Již od spuštění LTRO aukcí bylo jasné, že španělské a italské banky budou silně poptávat tuto čerstvou likviditu. Navíc jsou tato data vydávána s jednoměsíčním zpožděním a popisují tak situaci, která je z hlediska dynamiky vývoje finančních trhů již vysoce zastaralá. Dalším příkladem je zveřejnění výsledků aukce dlouhodobých dluhopisů z 19. dubna. Na této aukci se španělské vládě podařilo upsat větší objem bondů, než bylo původně zamýšleno. Nicméně titulky jako „úroky španělského dluhu opět rostou“, vyděsily investory a následoval další pokles. Již před aukcí ale bylo jasné, že k navýšení výnosů oproti minulé aukci dojde vzhledem k tomu, na jakých úrovních se nacházely výnosy obdobných bondů na sekundárním trhu.
V současném klimatu reagují finanční trhy extrémně podrážděně na jakékoliv negativní informace ohledně Španělska. Ty tak působí na rizikový apetit investora jako mokrý hadr. Stručně řečeno, příliš mnoho pozornosti Španělsku škodí.
Jiří Šimara
Marek Hatlapatka (1978)
Vystudoval ekonomickou fakultu VŠB-TU Ostrava, absolvoval 3-měsíční stáž v Londýně a intenzivní kurz fundamentální analýzy pod vedením bývalého hlavního analytika Erste bank Galea Kirkinga. Ve společnosti CYRRUS, a.s. je zaměstnán od roku 2006, kdy nastoupil na místo analytika akciových trhů se zaměřením na zahraniční trhy, farmaceutický a bankovní sektor. Následně se specializoval na odvětví bankovnictví, elektrárenství a těžby uhlí a v těchto sektorech nyní patří k nejvyhledávanějším odborníkům v České republice. V roce 2008 se stal vedoucím analytického oddělení společnosti CYRRUS, a.s. a v této pozici působí i v současné době. Dlouhodobě patří k nejcitovanějším českým ekonomům, v roce 2010 se stal čtvrtým nejcitovanějším ekonomem v českých médiích.
Společnost CYRRUS, a.s., je licencovaným obchodníkem s cennými papíry. Společnost byla založena v roce 1995 a v současné době je největší mimopražskou makléřskou společností. Je členem Burzy cenných papírů Praha a Burzy cenných papírů ve Varšavě. Společnost CYRRUS, a.s., poskytuje komplexní služby na kapitálových trzích soukromé i firemní klientele, zaměřuje se na burzovní obchody v systému SPAD pražské burzy a obchodování na zahraničních trzích v Polsku, Maďarsku, Turecku, Německu a USA. Společnost patří mezi nejvýznamnější české obchodníky s investičními certifikáty.
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Koronavirus Španělsko
- Španělsku záře reflektorů nesvědčí
- Trump v záři reflektorů - ZTE + biotechnologie
- Ján Hladký k Eli Lilly: Látka Mounjaro ve záři reflektorů
- Září akciím obvykle nesvědčí, ekonomika míří na hladké přistání (Perly týdne)
- Prodej nových automobilů ve Francii a Španělsku v září výrazně poklesl
- Španělsko: negativní text na COVID-19 podmínkou vstupu do Španělska
- Španělsko: negativní text na COVID-19 podmínkou vstupu do Španělska
- Aktuální podmínky vstupu a pobytu na území Španělska - Od 7.6.2021 Španělsko zavádí nová opatření pro vstup na své území. - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky