J&T Banka: Průmyslu pomohly kalendářní efekty, obchodní bilance vykázala dálší rekordní přebytek
Průmyslová výroba – únor
Průmyslová výroba v únoru meziročně vzrostla o 4,7%, což mírně překonalo očekávání (J&T: 4,0%; trh 3,0 %). Sezónně očištěná produkce klesla o 0,1% m/m a jde již o třetí pokles v řadě. Pro celkový meziroční růst velmi významnou roli sehrály kalendářní efekty (+1pracovní den), sezóně očištěná průmyslová výroba vzrostla meziročně o 0,3%. Ve struktuře se potvrdily některá pozitivní překvapení z ledna, která zlepšují výhled průmyslu pro další měsíce. Nové zakázky (+11 % r/r) rostly vysokým tempem a zopakovaly výsledek z ledna (+15%), opět dominantní zbyly zakázky ze zahraničí (15%), z hlediska oboru to byla výroba aut (28%). Z hlediska produkce oborů nedošlo k výrazné změně a největší růst produkce vykázaly tradiční obory jako automobilový průmysl (15%) a elektrotechnika (12%).
Celkový výsledky dávají smíšený obrázek. Meziměsíčně produkce klesá 3 měsíce v řadě, na druhou stranu pozitivní je velký růst nových zakázek 2 měsíce v řadě. Z tohoto hlediska odpovídají indexům nákupních manažerů, které sice na konci roku klesaly, ale za únor a březen ukázaly pozvolné zrychlování růstu. Příznivě vyznívají i další indexy sentimentu v zahraničí (Německo – Ifo). Domácí průmysl by se v letošním roce mohl i vyhnout propadu a naopak mírně růst.
Obchodní bilance – únor
Obchodní bilance v únoru vykázala opět obrovský přebytek 28,7 mld. korun (13,6 mld. únor 2011), což je historicky druhý nejvyšší přebytek po letošním lednu (29,3 mld.). Výsledek opět výrazně překonal očekávání (J&T:18,0 mld.; trh: 23,0 mld). Tempo exportu (15%) dál nečekaně zrychluje a je nejvyšší za posledních 9 měsíců a nenaplňují se obavy ze zpomalení západní Evropy. Rychlé rostou exporty strojů (16%), z toho auta (21%). Vedle pokračujícího růstu exportu do západní Evropy (+13%) se daří pronikat i na východní trhy, například do Ruska (+59% r/r). Naopak růst dovozů (+9 %) roste jenom mírně. Na straně importů výrazně vzrostl hlavně dovozy paliv (+16 % r/r) a meziročně se prohloubil deficit u obchodu s palivy o 0,2 mld. Podle metodiky národního pojetí platební bilance, zahraniční obchod vykázala přebytek 14,3 mld. korun.
Data za zahraniční obchod jsou překvapivě silná na začátku letošního roku. Za celý 1Q loňského roku vykazovala obchodní bilance přebytek 54,4 mld. korun, letos jenom za období leden-únor je to 57,9 mld. a bude mít opět velmi výrazný příspěvek k růstu ekonomiky. Data z průmyslu a zahraničního obchodu naznačují, že 1Q ekonomika spíše mírně rostla, než zpomalovala.
Čtěte víc ze světa investování na http://www.penizenavic.cz/investovani.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?