Strach a skoro 3% propad německých akcií mají jeden hlavní důvod - investoři se bojí konce éry levných peněz. Obavy odstartoval úterní zápis z posledního zasedání Fedu, ze kterého vyplynulo, že v Americe rozhodně není na spadnutí třetí kolo kvantitativního uvolňování měnové politiky (QE 3). Včera na jestřábí notu přeladil i šéf ECB Mario Draghi, který kladl velký důraz na inflační rizika, a nepřímo tím vyloučil další přilévání peněz do finančního systému evropských periferií (LTRO). (zdroj:ČSOB)
Je éra levných peněz u konce?
Jednoznačná orientace ECB na inflaci (a upozadění obav o růst) investory zaskočila. Atmosféra navíc zhoustla po nepříliš povedené aukci 3-8letých španělských dluhopisů, po které španělské výnosy na dlouhém konci křivky vyskočily na nejvyšší úrovně od ledna. Jsou obavy na místě a jde skutečně o konec éry levných peněz? Odpověď je, zdá se, různá pro Ameriku a pro eurozónu. Poslední čísla z USA potvrzují oživení a zlepšování situace na trhu práce. Jemná změna v rétorice Fedu a rezignace na QE3 jsou proto opodstatněné. Na druhé straně poslední čísla z eurozóny od podnikatelských nálad po nové zakázky v průmyslu spíše ukazují na hrozbu pokračující recese. Vytahovat v tuto chvíli jako hlavní riziko nedodržení 2% inflačního cíle se zdá být nerozumné. Především periferní finanční systémy potřebují v tuto chvíli záruku dlouhodobě otevřených měnových kohoutů, jinak zůstanou i krátkodobé provozní úvěry pro podniky v Portugalsku nebo v Řecku prakticky nedostupné. K dlouhodobému narovnání konkurenceschopnosti periferií je také zapotřebí vnitřní devalvace - pomalejší růst cen a mezd ve srovnání s Německem. Pokud se však Němci a ECB nesmíří s vyšší než 2% německou inflací, budou periferie eurozóny tlačeny do velice bolestivého deflačního kolotoče, který nemusí být dlouhodobě politicky únosný. V tuto chvíli není sice na místě, aby ECB zvažovala další kolo LTRO, minimálně rétorika by se však mohla více než na rizika inflace soustředit na růst a záruky dlouhodobě uvolněných měnových podmínek.
Čtěte také: Ekonom Tomáš Sedláček v nové knize předpovídá soumrak homo economicus Indie touží po zlatě: Důvod k obavám pro zlaté býky? |
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kdy můžete do předčasného důchodu a o kolik peněz přijdete?
- Změna času - střídání času 2019, konec střídání času, letní a zimní čas
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Je éra levných peněz u konce?
- Tvrdá rána pro Brazílii - konec éry levných peněz a korupce
- Konec éry levných peněz, rovněž ECB zvedá sazby
- Éra levných peněz končí. Co na to naše peněženky?
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory