EU, USA a Japonsko si u WTO stěžují na Čínu kvůli vzácným kovům (13.3.2012)
BRUSEL (MEDIAFAX) - Evropská unie, Spojené státy americké a Japonsko si stěžovaly u Světové obchodní organizace (WTO) na Čínu kvůli čínskému omezování vývozu vzácných kovů a zemin. Informovaly o tom v úterý agentury AFP a Reuters.
"Mohu potvrdit, že jsme obdrželi společnou stížnost od Spojených států, Evropské unie a Japonska ohledně vzácných zemin," potvrdil pro agenturu AFP mluvčí WTO.
Evropská unie, Spojené státy a Japonsko formálně požádaly Světovou obchodní organizaci v úterý, aby urovnala spor s Čínou kvůli čínskému omezování vývozu surovin, oznámil evropský obchodní komisař Karel De Gucht. Spor je veden především o čínských kvótách na vývoz vzácných kovů a zemin, které jsou nepostradatelné pro mnoho významných průmyslových odvětví.
"Čínská omezení vývozu vzácných zemin a dalších produktů porušují mezinárodní obchodní pravidla a musí být odstraněny," řekl De Gucht. "Tato opatření poškozují naše producenty a spotřebitele v EU a na celém světě, včetně výrobců vyspělých a "zelených" technologií," dodal eurokomisař.
Prezident Barack Obama v úterý uvedl, že postoj Pekingu není v souladu s pravidly světového obchodu, což také připravuje Američany o práci. Podle něj je důležité, aby američtí zaměstnanci měli pevné místo v globální ekonomice. "Musíme mít kontrolu nad naší budoucností i z hlediska energetiky. Nemůžeme dovolit, aby toto energetické odvětví zapustilo kořeny v jiné zemi jen proto, že se mohla porušovat pravidla," uvedl Obama.
"Když to bude nutné, budu jednat, pokud naši pracovníci a naše podniky jsou vystaveny nekalým praktikám," řekl dále Obama.
"Chceme, aby naše podniky pracovaly přímo tady v Americe, ale k tomu musejí mít američtí výrobci přístup k vzácným zeminám a materiálům, které Čína dodává," dodal americký prezident.
Oficiální žádost o konzultace v rámci WTO je prvním krokem před podáním plnohodnotné obchodní stížnosti.
Čína se z 97 procent podílí na celosvětovém vývozu 17 vzácných kovů, které jsou nezbytné pro technicky vyspělé produkty, jako jsou čočky do optických přístrojů, mobilní telefony, baterie elektromobilů a další. Peking v posledních letech snižoval své vývozní kvóty, aby uspokojil narůstající domácí poptávku, přičemž se odvolával i na ekologickou náročnost těžby.
Tomáš Králícek, kralicek@mediafax.cz
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?