Čínský dopis zadlužené Evropě
Tento článek vyšel na serveru China Daily. Zaujal mě, tak jsem připravil český překlad. Originál najdete zde.
Vážené dámy, vážení pánové,
Vím, že jste v problémech a chcete po Číně, aby vám pomohla. Zaregistroval jsem řadu proseb, zda bychom nemohli koupit dluhopisy evropských vlád. Vaše naléhání nepřišlo vniveč.
Minulý týden čínský premiér prohlásil, že Čína se bude více angažovat při řešení krize, podobně jako guvernér centrální banky. Chceme, aby si Evropa uvědomila, že jsme vaši přátelé v časech nouze.
Neustále rostoucí vzájemná obchodní výměna náš čím dál více přibližuje, Čína je jedním z nejvýznamnějších evropských obchodních partnerů a naopak. Kolaps eurozóny proto nijak čínským zájmům nepomůže. To ale neznamená, že byste měli brát naší pomoc jako něco samozřejmého.
Ano, Čína má dostatek peněz, naše devizové rezervy jsou 3,2 bil. dolarů a jsou největší na světě. Byly vybudovány v průběhu několika desítek let krok za krokem. Jsme na spodních příčkách světového dodavatelského řetězce a o každý cent musíme tvrdě bojovat. Musíme prodat 800 miliónu triček, abychom si mohli dovolit jeden Airbus A380.
Pop pravdě řečeno, řada lidí zde nechápe, proč nás bohatí Evropané žádají o peníze. Vždyť jejich bohatství a mzdy jsou pro běžného Číňana nepředstavitelné. Čínští dělníci pracuji 12 hodin denně bez víkendů a dělníci ve Francii mají 2 měsíce placené dovolené apod. Pokud my jsme schopni šetřit 50% naši mezd, určitě by pro vás nebyl problém šetřit byť i 1%.
Příčina krize je jednoduchá: utrácíte více, než vyděláte. Pokud my uložíme naše těžce vydělané peníze do řeckých, irských nebo italských dluhopisů, vy zase musíte ukázat vůli zamést si před vlastním prahem. Přestaňte se hašteřit, vyhrňte si rukávy, pusťte se do práce a chovejte se podle výše vašich příjmů.
I když je mi jasné, že každá investice nese s sebou určité riziko, doufám, že se zaručíte, že naše peníze nevyletí oknem. Do dolarové pasti jsme se už chytili, zde můžeme podle P. Krugmana čekat ztráty 20-30%. Ačkoliv z právního pohledu nejste povinni garantovat bezpečnost našich peněz, věříme, že nechcete chytit Čínu so eurové pasti.
Čína dnes prokazuje dobrou vůli tím, že evropským zemím půjčuje. Na oplátku čekáme projev dobré vůle i z vaší strany. Věřím, že co nejdříve uznáte Čínu za zemi s tržní ekonomikou. Sice tento status podle Světové obchodní organizace získá Čína už pár let tak jako tak, ale bude to projev dobrého gesta výměnu za poskytnutou pomoc. Dobrá vztahy by měli být vzájemné.
Vše nejlepší a hodně úspěchů
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- CNY, čínský juan - převod měn na CZK, českou korunu
- Čínský dopis zadlužené Evropě
- Evropa je na hlavu aneb když zadlužený zachraňuje dalšího zadluženého (a na dluh)
- Hamáčkův dopis a zadlužení české ekonomiky
- BIS: Zadlužení v čínském bankovním sektoru dalece převyšuje rizikové limity. Hrozba větší než Lehman Brothers
- BIS: Zadlužení v čínském bankovním sektoru dalece převyšuje rizikové limity. Hrozba větší než Lehman Brothers - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Otevřený dopis Jareda Polise o zákazu dolaru, jako reakce na Manchinův dopis o zákazu bitcoinu.
- ČEZ se plánuje stáhnout z JV Evropy. Může za to růst zadlužení a plán dostavby JE
- Obnovené obavy ze zadlužení zemí na periferii Evropy
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory