Aktivita soukromého sektoru eurozóny v únoru nečekaně poklesla
Zpracovatelský sektor setrval s nevelkými změnami sedmý měsíc v mírné kontrakci. V Německu a ve Francii došlo k mírnému oživení výroby. Tuzemské i zahraniční objednávky eurozóny se snižovaly už sedmý měsíc v řadě, meziměsíční pokles zahraničních zakázek poněkud zmírnil. Objem rozpracovanosti zakázek poklesl osmý měsíc a tvorba pracovních míst se snižovala. V Německu byl růst zaměstnanosti nejpomalejší od března 2010, ve Francii téměř stagnoval a v ostatních regionech setrval na dvouletém minimu. Předstihový ukazatel produkce (poměr zakázek/zásob) držel lednový sedmiměsíční vrchol, ale setrval pod dlouhodobým průměrem. Ceny vstupů se ve zpracovatelském průmyslu zvýšily poprvé v průběhu čtyř měsíců a promítly ceny ropy, paliv, plastů, oceli a ostatních surovin. Ceny účtované za zboží rostly nejrychleji od září, avšak zůstaly utlumené.
Aktivita služeb eurozóny v únoru zpomalila poté, co v lednu obnovila růst poprvé od srpna loňského roku. Poptávka po službách se mírně zvyšovala pouze v Německu a ve Francii. Nové zakázky klesaly už šestý měsíc, míra poklesu byla ve sledovaném období ale nejnižší. Tempo rozpracovanosti zakázek zpomalilo osmý měsíc, míra poklesu byla ale nejnižší od srpna. Zaměstnavatelé omezili najímání v lednu i únoru. Dvanáctiměsíční výhled zůstal kvůli dluhové krizi utlumený, avšak míra pesimismu opět zmírnila. Ceny vstupů rostly nejpomaleji od listopadu a zůstaly pod dlouhodobým průměrem. Průměrné ceny účtované za služby klesaly kvůli slabosti na straně poptávky už třetí měsíc.
Předběžný ukazatel aktivity průmyslu eurozóny v únoru zmírnil pokles na 49,0 bodů z lednové úrovně 48,8 bodů. Tento výsledek zaostal o 0,5 bodu za konsenzuální předpovědí. PMI odráží údaje z Německa, Francie, Itálie, Španělska, Irska, Rakouska, Řecka a Nizozemí. V největší ekonomice Německu PMI výroby nečekaně zpomalil na udržitelnou úroveň 50,1 bodů z lednových 51,0 bodů a výrazně zaostal za očekáváním 51,5 bodů. Ve Francii index PMI překvapivě posílil z 48,5 na 50,2 bodů.
Předběžný index aktivity služeb eurozóny v únoru oslabil na 49,4 bodů z lednových 50,4 bodů, oproti většinovému očekávání 50,6 bodů. PMI zpracovává údaje z osmi zemí eurozóny, které reprezentují zhruba 80% výkonu sektoru služeb. V Německu PMI služeb zpomalil na dvouměsíční minimum 52,6 bodů z lednových 53,7 bodů a tento výsledek zaostal za předpovědí 54,0 bodů. Ve Francii index PMI poklesl o 2,0 na 50,3 bodů a udržel mírný růst třetí měsíc.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory