IEA v únoru snižuje odhad globální poptávky po ropě pro letošní rok v
Poradce 28 průmyslových zemí předpokládá, že globální spotřeba v roce 2012 meziročně poroste o 0,8 milionů barelů denně (0,9%) na 89,9 milionů b/d, což je sestupná revize oproti lednové projekci o 250 tis. b/d. V průmyslových zemích očekává meziroční pokles spotřeby o 0,8%. (Předběžné statistiky za prosinec poukazují na prudký pokles poptávky v severní Americe až o 4,1% meziročně. Tento vývoj odráží pokles spotřeby topného oleje a LNG v souvislosti s teplotně mírným zimním obdobím v USA). Největší meziroční pokles spotřeby pravděpodobně nastane v Evropě a to o 0,3 milionů barelů denně. Mimo OECD by měla ropná poptávka meziročně růst o 1,2 mil b/d, nebo 2,8% a vyvažovat pokles poptávky v OECD.
Globální nabídka ropy se v lednu zvýšila o 0,1 mil. b/d na 90,2 mil. b/d. Zatímco dodávky mimo OPEC poklesly kvůli eskalaci konfliktu v Sýrii a Súdánu o 0,2 mil. b/d na 53,2 mil. b/d, dodávky OPEC vyskočily na 30,9 mil. b/d, nejvyšší úroveň od října 2008 podpořeny oživením produkce v Libyi, a trvalým výstupem Saúdské Arábie a UAE. IEA předpokládá v roce 2012 meziroční nárůst dodávek mimo OPEC pouze o 0,9 mil. b/d na 53,6 mil. b/d. Požadavek na OPEC byl pro rok 2012 snížen o 100 tis. b/d na 29,9 mil. b/d. Efektivní volná kapacita OPEC činí 2,82 mil. b/d a příliš se nezměnila. IEA se domnívá, že je situace na straně nabídky “dostatečně flexibilní“ navzdory možným dopadům mezinárodních sankcí na Irán a zákazníci, kteří nakupují íránskou ropu nyní začínají zvažovat jiné alternativy. Nejistota na straně nabídky do ceny ropy již zahrnuta.
Zásoba ropy a ropných produktů OECD v prosinci poklesla o 40,8 mil. barelů na 2 611 milionů barelů a zůstala pod pětiletým průměrem šestý měsíc. Na konci měsíce odpovídala 57,2 dnům celkové spotřeby a nyní je 1,6 dní nad pětiletým průměrem. Předběžná data za leden signalizují nárůst o 11,4 milionů barelů.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?