DOWER-D: KB, Uni, ČEZ, Pegas - postoj USA k EU je stále tvrdší!
Pro praktické obchodování na akciových trzích je v těchto dnech velmi důležité si uvědomit, že do doby konání dalšího "už určitě rozhodujícího" summitu EU koncem ledna se nic na akciových trzích, především v Evropě a u nás doma, nezmění. Trhy budou stále ovládat bezradnost, nestabilita, váhání a výkyvy titulů i trhů nahoru a dolů budou pokračovat, viz grafy 1 až 3. To je prostě fakt, se kterým se musíme smířit, protože ho nijak neovlivníme. Zázraky nečekejme. Evropa a její současní lídři, včetně věčných českých kverulantů, jich už prostě nejsou schopni. Možná nové lídry objeví až volby, které se v řadě zemí rychle blíží.
Graf 1, Komerční banka, OS MACD a Bollingerova pásma k 18.1. - pro zvětšení klikněte
Graf 2, VIG, OS MACD a Bollingerova pásma k 18.1. - pro zvětšení klikněte
Graf 3, Unipetrol, OS MACD a Bollingerova pásma k 18.1. - pro zvětšení klikněte
Stále víc a víc se také ukazuje, že Evropu, které chybí racionalita a zdravý rozum probudí teprve až tvrdý pád na dno. Do té doby se nic nezmění.
Pokud se však týká některých konkrétních akcií můžeme být, na rozdíl od evropské politiky, relativně v klidu. Ty nejsilnější - některé i z pražské burzy - přežijí evropské problémy poměrně bez úhony a stanou se základem nových kvalitních portfolií. Jsou totiž založeny na pevném a zdravém ekonomickém základu společností, které je emitovaly, a které - a to hlavně! - produkují něco konkrétního, hmatatelného, například ČEZ, graf 4, Pegas Nonwovens, graf 5, nebo už uvedený Unipetrol, graf 3. Proto přežijí.
Graf 4, ČEZ, OS MACD a Bollingerova pásma k 18.1. - pro zvětšení klikněte
Graf 5, Pegas Nonwovens, OS MACD a Bollingerova pásma k 18.1. - pro zvětšení klikněte
To stejné ovšem nelze říci o politice. Ta "produkuje" jen prázdná slova, silné řeči - a nic! Ostatně adekvátní reakce na ono NIC včera dorazila do Evropy z USA. Vyplývá z ní, že postoj USA k EU je stále jasnější, tvrdší - a přímější.Snad podle přísloví: chytrému napověz, hloupého trkni.
Evropa si musí pomoci sama, USA nemají v úmyslu zvyšovat sílu MMF, zaznělo včera z USA. Proč tak najednou? Protože o zvýšení zdrojů MMF dnes bude jednat skupina G20. Byla to tak svým způsobem reakce na oznámení MMF, že si chce zajistit dalších až půl bilionu dolarů na zmírnění dopadů finanční krize, protože peníze potřebuje, aby mohl poskytnout nové úvěry těm zemím, které jsou v největších problémech.
Připomeňme si v té souvislosti, že Američané už loni v prosinci oznámili, že i když v zásadně nenamítají nic proti bilaterálním půjčkám, jak je navrhly evropské země, samotné USA nic takového neplánují. Američané také poznamenali - a to je velmi důležité -, že MMF nemůže suplovat úlohu masivní protipožární zdi. Tu si musí vybudovat eurozóna sama. To jsou před summitem EU sice tvrdá, ale také jasná slova: přestaňte se už konečně v EU dohadovat a pomozte si sami, my vaše věčné vrtochy platit nebudeme!
Už jste navštívili zdarma naše Denní grafy v Klientském servisu? Ne? Klikněte sem!
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?