Private-Equity-investice se vyplatí převážně v období krizí
Nezávislá studii ukazuje: Private-Equity-investice se vyplatí převážně v období krizí. Možnosti pro privátní investory jsou však omezené.
„Kdo své peníze vloží do sektoru Private Equity (soukromý kapitál) raději než by je dal do akcií, může doufat ve vyšší výnosy. Toto je výsledek studie ekonomické vysoké školy HEC v Pařiži a zastřešujícího fondu Golding Capital Partners. Za posledních 30 let dosáhla tato vkladová třída o 7% vyšších výnosů než investice do dividendových papírů. V období recese dosáhlo toto plus dokonce 15,5%.
Tímto je Private Equity převážně v období krizí ideální tlumič i pro privátní vklady, ale tato možnost pro drobné vkladatele je extrémně omezená. Profitovat mohou prakticky jen institucionální vkladatelé jakými jsou pojišťovny a penzijní fondy.
Semináře Private Equity zdarma
HEC vyhodnotila přes 4.000 Private-Equity obchodů, které proběhly v USA a Evropě od roku 1977-2009. Základní hodnota studie, podle HEC oborového experta Olivera Gottschalga, spočívá v tom, že studie proběhla bez financování Golding Capital Partners. Iniciátoři tohoto Dachfondu (zastřešujícího fondu) poskytli jen své materiály ze svých archívů.“
Absorbovat ztráty
Protože Private Equity - jak je často kritizováno - tradičně sází na vysoké zadlužení (úvěry), upravil Gottschalg data o odpovídající efekty. Také faktory, jako je datum transakce, se počítají srovnatelným způsobem. V závěru šlo o to, stanovit Alfu, tedy přebytek výnosu v porovnání s investicemi do akcií. Gottschalgův závěr: "Pokud se nedaří na burze, může Private Equity absorbovat ztráty pro institucionální investory." V dobách rozkvětu a prosperity nicméně není žádný vyšší výnos, Alfa je nulová.
Ve stejné době ale také studie skoncuje s předsudky, že finanční investoři vydělávají oslňující částky zejména proto, že společnost zatíží dluhy riskantním způsobem a tak „páčí“ (zvýší) své vlastní vklady („Leverage" = "pákový efekt"). Neboť právě tyto faktory vypočítává HEC. Golding sám vidí výhody investiční třídy ve vlastním způsobu vedení podniku (Corporate Governance). Zaprvé jsou manažeři (správci investičních fondů) často vybaveni vynikajícím a oborově specifickým know-how. Za druhé se vedení společnosti většinou na věci samo spolupodílí. Tímto mají vedoucí osoby mnohem větší motivaci k podpoře společnosti a k vytvoření výnosů.
Čtěte dále:
10
akcií pro rok 2012 podle Barrons
Několik
akciových tipů rok 2012
Akcie, fondy nebo ETF?
Ale Private Equity má také své nevýhody, na které studie HEC nepoukazuje. Za prvé byly ve výpočtech zachyceny pouze hrubé výnosy. Poplatky a odměny jednotlivých správců fondů nebyly brány v úvahu. Tyto však snižují výnos poskytovatele finančních prostředků - i když je pravděpodobné, že změní tendenci výsledků pouze mírně.
Za druhé mají investice Private Equity malus, tedy znevýhodnění, a sice to, že mohou obvykle trvat tři až sedm let. Tato nelikvidita (platební neschopnost) by měla vlastně být zahrnuta do posudku. Nebo jinak formulováno: vyšší výnos může být přesná náhrada toho, že investoři po dlouhou dobu nemají přístup ke svým prostředkům.
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory