DOWER-D: Telefónica, KB, ČEZ - Evropa je v šoku!
Šok jí prý, podle slov některých nejvyšších představitelů EU a eurozóny, viz dále, přivodila ratingová agentura S&P. Důvod? Zhoršení výhledu ratingu 15 členských zemí eurozóny. Šok je ale zbytečný. Možná by bylo výstižnější: Evropa je uhranutá. Stačí se, i doma, podívat na vývoj některých, více či méně náhodně vybraných titulů, viz například grafy 1 až 3.
Graf 1, Telefónica O2, OS MACD a Bollingerova pásma k 7.12. - pro zvětšení klikněte
Graf 2, Komeční banka, OS MACD a Bollingerova pásma k 7.12. - pro zvětšení klikněte
Graf 3, ČEZ, OS MACD a Bollingerova pásma k 37.12. - pro zvětšení klikněte
Kroky, se kterými v posledních dnech přišlo duo Merkelová - Sarkozy (změny smluv směrem k větší federalizaci eurozóny a tvrdé kontroly rozpočtů) totiž až tak nové nejsou a Spojeným státům, a tedy potažmo i ratingovým agenturám, nestačí. Za mořem jednoznačně volají po sjednocené a federalizované Evropě. Je však federalizace skutečně to, co může Evropu dostat z krize? A kdyby ano, dokáže se eurozóna, resp. EU vůbec dohodnout včas (než bude pozdě)?
Po posledním vyjádření ratingové agentury S&P a "pod dohledem Timothy Geithnera" se už asi evropští lídři stručné a jasné odpovědi dlouho vyhýbat nemohou. A konec konců jasná odpověď je i tím, na co trhy, nejen akciové, doopravdy čekají. ANO federalizaci Evropy - konec krize, NE - krachy v Evropě. Je to jasné poselství. Ať si o něm myslíme cokoli, je to tak a budeme to muset akceptovat.
Jean-Claude Juncker, šéf euroskupiny, hrozbu snížení ratingu 15 zemím nazval ránou pod pás, protože přišlo v době, kdy se Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy chystají na nastávajícím summitu EU představit "převratný plán změny smluv EU" směrem k větší federalizaci eurozóny. Nebylo to ale ze strany S&P a tedy de facto USA spíš poslední varování: takhle ne, jedině Spojené státy evropské jsou pro nás řešením?
Svět tedy stále čeká na Evropu a Evropa zase na duo Merkelová-Sarkozy, ostatní Evropané, včetně nás Čechů, totiž na svou angažovanost a ambice v evropských věcech rezignovali. Na jedné straně tak stojí "společné evropské stanovisko" dua Merkelová - Sarkozy a na druhé postoj USA a ratingových agentur - "je to málo". Jak s tou výzvou naloží Evropa?
A co máme zatím dělat my, drobní investoři? Čekat. Přešlapování na místě potrvá přinejmenším do konce týdne, ale spíš ještě déle, protože summit EU s vysokou pravděpodobností opět nic definitivně nerozhodne. Spíš se lídři zase dohodnou, že se dohodnou.
Už jste navštívili zdarma naše Denní grafy v Klientském servisu? Ne? Klikněte sem!
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?