Pro dosažení dohody na summitu EU bude potřebná řada ústupků, tvrdí německý vládní činitel
BERLÍN (MEDIAFAX) - V řadě zemí a institucí budou podle německého vládního činitele muset změnit své postoje, aby lídři Evropské unie dosáhli na summitu EU dohody ohledně řešení dluhové krize eurozóny. Informovala o tom ve středu agentura Reuters.
"Můj pesimismus pramení z celkového obrazu, který vidím v tuto chvíli, kdy instituce a členské státy budou muset přehodnotit své postoje, aby umožnily změny v pravidlech, o které usilujeme," řekl agentuře vládní činitel pod podmínkou anonymity.
Ten rovněž zopakoval názor německé vlády, že vydávání společného dluhopisu eurozóny by krizi nevyřešilo, naopak by ji mohlo prohloubit.
Berlín je stále pesimističtější ohledně šancí na dohodu o řešení dluhové krize eurozóny na summitu Evropské unie, protože některé vlády podle Německa nepochopily vážnost situace. "Máme dojem z mnoha rozhovorů v posledních dnech, že řada protagonistů ještě nepochopila, jak vážná je situace," řekl pro agenturu Reuters německý vládní úředník pod podmínkou anonymity.
Podle středečního vydání britského listu Financial Times byla na poslední chvíli před summitem Evropské unie, který se bude konat ve čtvrtek a v pátek v Bruselu, zahájena jednání o vytvoření mnohem větší "palební síly" v rámci ochrany proti krizi. Ochrana EU před krizí by podle zdrojů Financial Times (FT) z EU mohla zahrnovat spuštění dvou oddělených prostředků určených na záchranu. Podle tohoto návrhu by určitou dobu mohl fungovat současný Evropský fond finanční stability (EFSF) zároveň s permanentním Evropským stabilizačním mechanismem (ESM). Další podporou by pak podle FT měly být posílené zdroje Mezinárodního měnového fondu (MMF).
Tyto tři zdroje záchranného systému budou podle FT součástí pečlivě budovaného souboru a představitelé EU doufají, že tím zapůsobí na finanční trhy jen dva měsíce poté, co podobný summit nedokázal přesvědčit investory. Zároveň věří v zastavení prohlubování dluhové krize. Záchranný systém by mohl být zaveden spolu s návrhy na změny smlouvy o EU s mnohem tvrdšími rozpočtovými pravidly v eurozóně.
Návrh, o němž diskutují evropští činitelé před klíčovým čtvrtečním summitem eurozóny, také zahrnuje urychlení hotovostních plateb do nového fondu zvaného Evropský stabilizační mechanismus (ESM) ve výši 500 miliard eur (cca 12,6 bil. Kč). Opatření má fondu dodat větší váhu a zvýšit jeho důvěryhodnost v očích ratingových agentur.
Tomáš Králícek, kralicek@mediafax.cz
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?