ČEZ dosud za zahraniční akvizice zaplatil 71,9 mld.Kč, 70% už má zpátky
PRAHA (MEDIAFAX) -
Energetická skupina ČEZ zaplatila dosud za zahraniční investice 71,9 miliardy korun, což je méně než pětina celkových investic skupiny ve srovnatelném období. Předseda představenstva a generální ředitel ČEZu Daniel Beneš v úterý prohlásil, že kumulovaná EBITDA letos pokryje už 70 procent investic.
"Všechny naše zahraniční akvizice jsou na nebo dokonce nad očekávanou návratností. Jejich průměrný roční výnos měřeno provozním ziskem (EBITDA - zisk před započtením úroků, daní, odpisů a amortizace, pozn. red.) dosahuje 17,6 procenta. Měřeno hrubým ziskem (EBIT - zisk před úroky a zdaněním) je průměrný roční výnos zahraničních akvizic devítiprocentní. To je důkazem toho, že jsme dobře nakoupili a že naše zahraniční akvizice dobře spravujeme," prohlásil Beneš.
Podle něj kumulovaná EBITDA pokryje na konci letošního roku 70 procent těchto investic. "EBITDA zahraničních investic Skupiny ČEZ za rok 2011 poprvé překročí deset miliard korun," dodal Beneš.
"Všechny zahraniční akvizice trvale dosahují plánovanou návratnost a už vytváří finanční zdroje pro další růst Skupiny ČEZ. Daří se nám nad očekávání srážet ztráty v sítích, což do budoucna bude stabilně zvyšovat zisky společností. Například v Bulharsku jsme ztráty (černé odběry - pozn. red.) snížili o více než 20 procent, za jediný rok v Albánii taktéž o 20 procent, ale reálně spíše o 30 procent, protože výkazy před naším vstupem nebyly příliš korektní," doplnil člen představenstva a ředitel divize international Skupiny ČEZ Tomáš Pleskač.
Pleskač se také snažil vyvrátit nepravdivé informace, které se kolem výkonnosti zahraničních akvizic ČEZu v poslední době objevily. "Za příklad jednoho z největších mýtů lze uvést údajnou špatnou výkonnost albánské distribuce. Využitím zkušeností z předchozích akvizic však naopak dosahujeme od počátku vstupu na albánský trh trvalého zlepšení všech ukazatelů. Akvizice by dokonce letos měla v provozním zisku zaručit téměř jednu miliardu korun, nadále zde zlepšujeme ukazatel hrubé marže a trvale snižujeme počet zaměstnanců ve společnosti a ztráty v distribučních sítích," poznamenal Pleskač.
Beneš však upozornil, že v současnosti jsou pro ČEZ stěžejní investice v České republice. "V zahraničí hodláme rozšiřovat jen vysoce ziskové projekty obnovitelných zdrojů s rychlou návratností, které nám pomohou s financováním i projektů v Česku. Nyní máme v provozu nebo ve fázi realizace obnovitelné zdroje o výkonu 620,5 MW - většinu z toho tvoří největší evropský park větrných elektráren na pevnině v Rumunsku o plánovaném výkonu 600 MW," informoval Beneš.
Plánem ČEZu přitom je dosáhnout do roku 2016 celkem 3000 MW instalovaného výkonu v obnovitelných zdrojích. Preferovanými trhy, kde by společnost mohla stavět nové obnovitelné zdroje, jsou Polsko a Rumunsko. Nyní ČEZ v zahraničí vlastní obnovitelné zdroje s celkovým instalovaným výkonem více než 620 MW (větrný park Fantanele a Cogealac v Rumunsku, malá vodní elektrárna Skawinka v Polsku a soustava čtyř malých vodních elektráren Resita v Transylvánii).
Skupina ČEZ v současnosti vlastní 67 zahraničních společností s více než 14 tisíci zaměstnanci v osmi zemích střední a jihovýchodní Evropy a v Turecku. Do tržeb skupiny přispívají tyto společnosti už 62 miliardami korun a na stálých aktivech se podílí čtvrtinou. "Letos zahraniční akvizice převedou na dividendách za rok 2010 zhruba tři miliardy korun, největší porce bude z Bulharska," upřesnil Pleskač a dodal, že celkem už ČEZ na dividendách ze zahraničních akvizic stáhl do ČR na devět miliard korun.
Filip Sušanka, susanka@mediafax.cz
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?