Benzín za 33 Kč nehrozí
Benzín za 33 Kč nehrozí
Podle informací z Financial Times i agentury Bloomberg byl nárůst cen ropy v Londýně způsoben hlavně technickými obchodními faktory v podobě pokrývání krátkých pozic a otevírání zajišťovacích obchodů.
Obchodníci, kteří spekulovali v New Yorku na pokles, neměli kvůli uzavření amerických trhů možnost sledovat vývoj ceny ani kontrakt obchodovat a v tak napjaté a nepřehledné situaci se rozhodli pro uzavření pozic skrze Londýnský trh a nakupovali na IPE ropu i gasoil. Otevření ropy na pokles v New Yorku a otevření ropy na vzestup v Londýně jsou pozice opačné a obchodník je poté vystaven pouze kolísání spreadu mezi těmito kontrakty, které je nesrovnatelně nižší než kolísání ceny na jednom trhu.
Obchodníci na International Petroleum Exchange situaci komentovali jako „nejfrenetičtější“ situaci na trhu od války v Perském zálivu v roce 1990. Na Londýnském trhu se koncentrovaly objednávky jak z Londýna, tak i od všech obchodníků z trhu v New Yorku, který je ještě větší. Makléři byli natolik zahlceni, že přestali akceptovat objednávky menší než 5 futures kontraktů. Vzhledem k evakuaci zaměstnanců newyorských firem se všechny aktivity spojené s komoditním obchodováním přesunuly do londýnských poboček a chaos vládl nejen na parketu, ale i v ostatních částech firem. Navíc byli zaměstnanci stále připraveni k evakuaci. Obchodování muselo být odpoledne přerušeno, protože makléři byli natolik zahlceni objednávkami, že je nestačili realizovat. Po znovuotevření trhu se ceny uklidnily a začaly klesat.
Fundamentálně byl vzestup cen ropy veden obavami, že teroristé jsou zřejmě z Blízkého Východu a USA by mohly podniknout protiútok. To by ohrozilo oblast se zhruba polovinou světové produkce ropy. Obchodníci však po několika hodinách rozebírání dopadů nové situace usoudili, že tentokrát je to zcela jiné než v roce 1990, kdy ceny ropy vylétly o více než 20 dolarů. Tenkrát byl přímo ohrožen Kuvajt, jeden z největších světových producentů ropy a hrozilo přelití krize i do sousední Saúdské Arábie, která je největším producentem vůbec. Současná situace je však jiná, protože přímé ohrožení ropných zdrojů zřejmě nehrozí. Proto nyní ceny ropy i produktů znovu oslabují na předešlé hodnoty a je možné, že naopak převáží faktory slabé poptávky, které by mohly cenu zahnat níže.
Více zpráv k tématu PHM - benzín a nafta
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 14.11.2024
Natural 95 35.69 Kč | Nafta 34.39 Kč |
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?