(Kurzy.cz)
Souhrn 36. týdne - Alpská bouře - souhrn hlavních událostí od 5. do 9. září 2011
Souhrn hlavních událostí týdne od 5. – 9. září 2011
O Švýcarská centrální banka částečně zafixovala kurz franku k euru
O Domácí statistiky dopadly smíšeně
O Evropská centrální banka zhoršila výhled růst HDP
O Prezident Obama navrhl podpořit ekonomiku 450 miliardami dolarů
Alpská bouře
Malá alpská země uprostřed Evropy vyvolala v úterý dopoledne finančních trzích vlnu tsunami. Šok přišel poté, co Švýcarská národní banka ( SNB ) zveřejnila, že nastavuje minimální směnný kurz franku vůči euru na hodnotu 1,20 EURCHF a je připravena tuto hranici bránit nákupem zahraničních měn v neomezeném množství. To o čem SNB informovala počátkem srpna, tj. že zafixuje kurz k euru, se tak částečně uskutečnilo. Frank je v současnosti na pomezí volně plovoucího a pevného kurzového režimu.
Z globální ekonomiky v tomto týdnu přicházela celá řada důležitých informací. Německý ústavní soud potvrdil, že finanční garance poskytnuté Řecku nejsou protizákonné. V případě poskytnutí dalších půjček se již ale německá vláda pro příště neobejde bez souhlasu členů rozpočtového výboru Spolkového sněmu. Ve čtvrtek zasedala Evropská centrální banka ( ECB ). Spíše než na zveřejnění hlavní úrokové sazby se čekalo na následnou tiskovou konferenci, respektive na to jak se ECB postaví k dalším nákupům španělských a italských dluhopisů. Tyto informace nakonec ECB neposkytla. Naopak snížila prognózy ekonomického růstu pro tento rok i pro rok následující. To ostatně v týdnu provedly i další instituce jako IMF a OECD.
Koruně se dařilo smíšeně. Vůči euru nejprve v pondělí oslabila. Ve zbytku týdne stagnovala a obchodovala se v pásmu 24,30 – 24,50 EUR/CZK. Koruna se zatím s přetrvávající nervozitou na trzích vyrovnává dobře. Vůči evropské měně neoslabuje a udržuje si poměrně nízkou rozkolísanost. Pokud se nestane nic mimořádného, měla by koruna v následujícím týdnu zamířit směrem k hranici 24 EUR/CZK. Vůči americkému dolaru česká měna utrpěla poměrně významné ztráty a dostala se na nejslabší hodnoty od konce března. Americká měna posilovala díky pokračující nervozitě na trzích. Část investorů se také přeorientovala k nákupu dolaru po zásahu švýcarské SNB. V pátek kolem 14 hodiny se dolar obchodoval kolem 17,70 USD/CZK. Výrazně ztratil polský zlotý, vůči němuž si koruna vytvořila nové historické maximum.
Z domácí ekonomiky přišla celá řada makroekonomických dat. Ta dopadla smíšeně, žádné výrazné překvapení se nekonalo. Domácí ekonomika rostla meziročně o 2,2 %, což je méně než prognózovala ČNB. Dech začíná docházet českému průmyslu, klíčové složce domácího HDP. Ten sice meziročně vzrostl o 4,4 %, jeho dynamika se ale snižuje. Průmyslová výroba je navíc tažena téměř výhradně zahraniční poptávkou, což je patrné z růstu hodnoty nových zakázek - ty domácí klesly o 9,4 %. V permanentní krizi je stavebnictví. Míra nezaměstnanosti v srpnu zůstala na úrovni 8,2 %. Absolutně se počet uchazečů o práci meziměsíčně snížil o 4 049 osob.
Miroslav Novák
analytik společnosti AKCENTA CZ
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory