(Kurzy.cz)
ČS - koment 15.8. - týdenní restart
Hlavní trhy
O Makro data: Obchodování na finančních trzích je momentálně především pod vlivem prudkých výkyvů nálady, které občas reagovaly na zveřejňovaná data (například silná pozitivní reakce byla na trochu lepší žádosti o podporu v nezaměstnanosti), ale většinou je spíš ignorovaly. Z tohoto hlediska je potřeba přistupovat k údajům za tento týden. Některé z údajů mohou přitáhnut až disproporcionální pozornost, některé obvykle důležité můžou zapadnout. A samozřejmě mohou hrát významnou roli nejrůznější impulsy v podobě vyjádření politiků, významných investorů nebo představitelů velkých firem. V USA nebude zveřejněn žádný prvořadý údaj. Relativně největší pozornost by se měla soustředit na průmyslovou produkci. Jako u všech dalších údajů lze čekat asymetrickou reakci s mnohem vyšší citlivostí na slabší údaje. Maloobchodní inflace by měla mít z hlediska trhu relativně malý dopad, ale bude důležitá pro posouzení, jak blízko jsou případné další zásahy Fedu. Zejména tendence k poklesu jádrové inflace by mohla přiblížit další kroky. Data z trhu s nemovitostmi (zahájené stavby domů, stavební povolení, prodeje existujících domů) budou asi standardně slabá, dopad na trh by měl být omezený, protože by s tím měly všichni počítat. V Evropě budou nejdůležitější data o HDP. Francie v pátek naznačila, že to nebude žádná sláv,a takže hlavně riziková aktiva mohou trpět.
O FX a FI: Dolar se tentokrát držel předpokladů a pohyboval se v okolí 1,42. Důvodem je symetricky negativní pohled na USA a Evropu. Pokud nedojde k narušení této symetrie, měl by pokračovat podobný vývoj jako minulý týden, tj. kolísání v okolí 1,42. Benchmarkové dluhopisy jak v USA tak v EMU tak v EMU jsou velmi silné, což odpovídá trvající vysoké averzi vůči riziku. Riziková aktiva jsou velmi volatilní, převažuje stále tendence k poklesu, růsty jsou využívány dalšímu zavírání pozic, což není dobré znamení. Zlato je stále v kurzu, i když se momentálně zdá, že prostor k dalšímu bezprostřednímu růstu je vyčerpán.
CEE region
O Makro data: Nejdůležitější data budou v ČR – HDP za 2Q/11. Nebude ale zveřejněna struktura, tudíž jsme nutě omezení v komentáři. Oproti 1Q/11 čekáme zpomalení růstu (z +0,9% q/q na 0,4% q/q), což je zhruba i očekávání trhu. Struktura bude zveřejněna až v září, ale dle nás se ukáže, že růst dále táhnul export a fixní investice, spotřeba domácností zůstala slabá, i když dále by q/q klesnout neměla.
O FI a FX: Nejvýraznějším pohybem si v minulém týdnu prošel polský zlotý – zahraniční nervozita a přehodnocení očekávání na sazby vyvolalo prvotný pokles, následovala pak vlna stop-lossů, která PLN dostala až k 4,24 vůči EUR. Ke konci týdne se PLN vrátil ke 4,15, kde je nyní. Další vývoj bude jasnou funkcí zahraničního vývoje – pokud zůstane nervozita vysoko nebo se dál vyostří, podíváme se na ještě slabší úrovně. Nervozitu bude podporovat (i když spíše takovou tu nízkou, podprahovou) i blížící se volby (9.10.). Hlavní scénář však předpokládá postupné velice pomalé uklidňování situace a tudíž pozvolný návrat směrem k 4,05.
Martin Lobotka
Česká spořitelna, a.s.
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?