Republikáni odložili hlasování o zvýšení stropu pro státní dluh Spojených států
WASHINGTON (MEDIAFAX) - Republikáni ve Sněmovně reprezentantů amerického Kongresu zablokovali plán na krátkodobé navýšení dluhového stropu, který navrhl jejich předseda John Boehner. V pátek o tom informovala agentura Reuters.
Vůdce demokratů v americkém Senátu Harry Reid ve čtvrtek před hlasováním vyzýval republikány ze Sněmovny reprezentantů, kteří jsou proti zvýšení zákonného dluhového stropu, ke kompromisu. Reid zároveň uvedl, že je ochoten naslouchat myšlenkám republikánů.
Konzervativní členové republikánského hnutí Tea Party ve Sněmovně po několika hodinách dohadování donutili Boehnera k odkladu hlasování. Sněmovna reprezentantů měla o plánu hlasovat ve čtvrtek kolem 18. hodiny tamního času (půlnoc SELČ), krátce před hlasováním ale demokraté informovali o jeho odložení. Na pátek ráno tamního času je v plánu mimořádné zasedání.
Situace ohledně hlasování o zvýšení dluhového stropu USA se v posledních dnech řádně zkomplikovala. Rozpory už totiž nejsou pouze mezi republikány a demokraty, ale množí se i uvnitř samotné Republikánské strany. Nejistota ohledně toho, zda ve Sněmovně reprezentantů získá podporu její plán na zvýšení dluhového limitu, přestože tam republikáni mají většinu, se tak zvýšila.
Na jednacím stole jsou dva plány. Jeden předložil republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Boehner, s druhým návrhem přišel lídr demokratické většiny v Senátu Reid.
Podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka jde o závažnou situaci, přesto k selhání USA jako věřitele dojít nemusí. Postupně přitékající daňové příjmy by podle něj měly postačit k financování nejnutnějších výdajů. Vláda USA si i bez emise nových dluhopisů podle Marka bude moci dovolit financovat sociální zabezpečení, zdravotnictví, platit nejdůležitější armádní výdaje a obsluhovat svůj dluh. "Technicky by tedy nedošlo k bankrotu, neboť by žádný věřitel nepřišel zkrátka. Ekonomicky ale ano, neboť značná část výdajů by musela být zastavena, což by se okamžitě a výrazně projevilo na ekonomické situaci země. USA by se s 99procentní pravděpodobností opět ponořily do recese a nezaměstnanost by začala znovu stoupat," uvedl pro agenturu Mediafax Marek.
Americký Kongres musí zvýšit strop zadlužení Spojených států ze současných 14,3 bilionu dolarů (zhruba 240,7 bilionu Kč) do příštího úterý. Pokud se to nepodaří, nebude vláda schopná platit účty, což by mohlo vyvolat nejen turbulence na globálních finančních trzích, ale i vehnat USA zpět do recese. Neúspěch by vedl i k platební neschopnosti země, k snížení úvěrového hodnocení a poškodil by i postavení dolaru jako rezervní měny ve světě.
Dluhový strop byl zvýšen už mnohokrát. Od roku 1962, kdy byl zaveden, byl zvýšen celkem 74krát. A není to ani poprvé, kdy se USA nachází na pokraji defaultu. Už v roce 1979 byl zvýšen dluhový limit na poslední chvíli. Tehdy ale šlo o navýšení dluhového stropu "jen" na 830 miliard dolarů.
Tereza Frantová, frantova@mediafax.cz
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?