Ranní komentář pro 25. 7. 2011: ČEZ, TELEFÓNICA
Začátek nového týdne bude ovlivněn především probíhajícími jednáními o navýšení dluhového limitu Spojených států. Zákonodárci se nebyli ani o víkendu schopni nejen dohodnout, ale ani významně přiblížit dohodě o navýšení limitu (resp. o způsobu snížení rozpočtových deficitů, což je jádro sporů obou táborů). Připomínáme, že limit dluhu musí být navýšen do 2. srpna (tedy již téměř za týden), v opačném případě hrozí Spojeným státům (i když třeba jen na krátkou dobu) snížení ratingu z nejvyššího stupně AAA. Podle aktuálních zpráv by jednání v USA měla pokračovat dnes. Dosavadní neúspěchy jednání v USA ovlivnily do značné míry i průběh obchodní seance na asijských trzích, většina lokálních indexů oslabovala. Stejná je i situace dnes ráno v Evropě, většina klíčových akciových indexů zahajuje obchodní den poklesy (DAX -0,5%).
Dozorčí rada společnosti ČEZ by tento týden měla podle informací MF Dnes rozhodovat o schválení prodeje části německého dolu Mibrag do rukou Energetického a průmyslového holdingu (EPH). Ten v současné době ovládá Mibrag 50:50 právě s ČEZem, informace o zamýšleném prodeji ze strany ČEZ proběhly již před několika týdny. Součástí obchodu by měl být převod společnosti Energotrans na ČEZ. Energotrans ovládá elektrárny v Mělníku a teplovod do Prahy. O tato aktiva se ČEZ zajímá již dlouhodobě, nicméně předmětem swapu aktiv s EPH měla původně být elektrárna Chvaletice. Vzhledem k tomu, že ČEZ a EPH kupovaly před dvěma lety Mibrag za podle nás velmi příznivou cenu (404 mil. EUR), očekáváme, že hodnota transakce by pro ČEZ měla být nyní vyšší, na druhou stranu trh byl při prvních zprávách o této transakci mírně zklamaný, protože důl Mibrag spolu se zamýšlenou elektrárnou v tomto místě byl v současné situaci na německém energetickém trhu velmi zajímavým projektem. (Marek Hatlapatka)
Deník E15 dnes přináší informaci, že telekomunikační operátor Telefónica CR opět prodává část svého portfolia nemovitostí, tentokrát své sídlo v Brně. Na prodej je celý komplex s celkovou plochou budov cca 34 tis. m2. Naposled prodávala společnost velkou část svých budov před několika lety, s výnosem přes 4 mld. Kč, tehdy šlo o nemovitosti o celkové ploše 632 tisíc m2. Nyní prodávané budovy jsou svojí velikostí přibližně dvacetinové, možnou cenu proto odhadujeme na 150-250 mil. Kč, tedy i při ceně na horní hranici námi odhadovaného pásma jde o dopad menší než 1 Kč na akcii. Nepředpokládáme proto, že by tento krok způsobil v ceně akcie během dnešního obchodování výraznější reakci. (Ondřej Moravanský)
Dnes očekáváme:
Ve Spojených státech nás čeká Chicago Fed index (14:30) a Dallas Fed (16:00). Z výsledkové sezóny upozorňujeme například na výsledky Texas Instruments (22:30).
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?