Emil Dočkal (Dower-D)
Akcie v ČR  |  08.07.2011 06:24:23

DOWER-D: ČEZ - zrcadlo dalšího oslabování pražské burzy!

Hodně se hovoří a píše - a mluvilo se o ní nedávno i na investičním summitu MoneyExpo Prague 2011o slábnoucí pozici pražské burzy. Komu její skomírání prospívá? Především polské vládě, polské privatizaci a polskému energetickému sektoru. Polská vláda, na rozdíl od vlády české, velmi silnou a dlouhodobě promyšlenou strategii.

V Polsku totiž probíhá něco, co lze s nadsázkou pojmenovat "falešná" privatizace. Finta tkví v tom, že polský stát prodává státní, především strategické (energetické) společnosti, které nakupují převážně polské penzijní fondy. Ty jsou však státem přísně regulované a účast zahraničních investorů na polské privatizaci tak je, například v energetice, v podstatě jen jakýmsi zastíracím manévrem.

Polský stát tak nejenže (1) neztrácí kontrolu nad strategickým odvětvím, ale (2) získává i zajímavé privatizační výnosy a navíc  (3) "jeho" penzijní fondy, byť většinou spravované zahraničními bankami (podmínkou pro jejich účast bylo otevření poboček a kanceláří ve Varšavě!) získávají zajímavá aktiva za atraktivní ceny. A dál. (4) Veškeré prodeje státního majetku jdou přes varšavskou burzu. Její vliv tak díky vlivu těchto transakcí v regionu střední a východní Evropy sílí a je obrovský.

A co dělá pražská burza? Spí a dál deformuje (SPAD) tuzemský trh s akciemi. Jak se to projevuje? Různě, například tím, že polští analytici vidí fair cenu ČEZ, graf 1, mezi 800 až 870 korunami za akcii, zatímco nepolští analytici vidí akcie ČEZ někde mezi 930 až 1050 korunami.

Graf 1, ČEZ, SPAD, Japonské svíce a QStick k 7.6. - pro zvětšení klikněte

A proč k tomu mlčí Vídeň, majitelka pražské burzy? Nejspíš ji situace vyhovuje. Podobně jako kdysi zahraničním firmám, které skupovaly tuzemské cukrovary, aby je pak z konkurenčních důvodů zavřely.

A tak jsme svědky vývoje, který na BCPP nejlépe prezentuje vzpomínaný ČEZ. Ještě před pár lety se zdálo, že jako jedna z deseti TOP energetik v Evropě udělá "díru do světa". Dnes je jasné, že díky chytré polské strategii to nebude mít tak snadné, jak se ještě nedávno zdálo. Mělo by to být pro českou vládu důvodem k zamyšlení jak postupovat při privatizaci ČEZ, do které se bude muset tak či tak - především s ohledem na potřeby penzijní reformy - brzy pustit.

 

Přejete si víc informací? Klikněte!

Už jste navštívili zdarma naše Denní grafy v Klientském servisu? Ne? Klikněte sem!

 

 







Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688