(Kurzy.cz)
ČS - koment 24.6. - ČNB, IEA, ISM
· ČNB ponechala sazby bez změny, na úrovni 0,75% jsou tak již více než 13 měsíců. Za tento výsledek hlasovalo 5 členů Rady, 2 byli proti (patrně E. Zamrazilová a K. Janáček). ČNB řekla, že rizika její poslední prognózy jsou vyrovnaná. Pro-inflačním směrem působí vyšší momentální inflace a méně proti-inflační domácí ekonomika, opačným směrem pak nižší výhled úrokových sazeb a dluhové problémy EMU. Dle nás dojde ke zvýšení ve 3Q/11 (nejspíš srpen, kdy bude zveřejněna nová prognóza; možný je konec září). Ekonomika se totiž vrátí ve 4Q/11 na předkrizovou úroveň, sazby jsou však o 300 bodů níž než v době, kdy byla na vrcholu. Poptávka domácností sice zůstane slabá, ale trh práce bude pokračovat ve zlepšování. Slabost, kterou ve Q2/11 pozorujeme, odezní (Japonsko), 2H/11 bude sice slabší než 1Q/11 ale 2Q/11 bude letošní dno.V létě dle nás i oslabí koruna, což dále ulehčí ČNB rozhodování. Nakonec, pohled na rok 2012 je optimističtější a pomalu se měnová politika zacílí na rok 2013. To vše by mělo přinést mírné utažení politiky.
· Regionální měny včera oslabovaly. Forint a zlotý vydatně (1% a 0,8% k euru), koruna poněkud mírněji (0,5% k euru ale 2,5% k dolaru, protože dolar poměrně výrazně posílil k euru). Vypadá to, že trhy zůstanou hodně nervózní (nejistota, zda Řecký parlament odsouhlasí úsporná opatření + obavy ze slabosti světové ekonomiky, hlavně kvůli slabšímu růstu v USA), takže můžeme čekat další tlak na oslabení měn v regionu.
· Mezinárodní organizace pro energii (IEA) oznámila, že 27 členských států přistoupí k uvolnění svých ropných rezerv. O této možnosti se sice spekulovalo, ale vzhledem k celkem stabilním cenám v posledních týdnech jde stejně o dost velké překvapení. Důvodem je výpadek těžby v Libyi a jde o pouze třetí podobný krok od vzniku organizace roce 1974 (po první ropné krizi). V první fázi bude uvolněno 60 mil. barelů (2 mil barelů po dobu 30-ti dnů), což více než kompenzuje libyjský výpadek. Cena ropy reagovala prudkým poklesem: Brent na 108 USD/brl a WTI až na 90 USD/brl).
· Evropské indexy nákupních manažerů (jak výrobní tak ve službách) poněkud zaostaly za očekáváním a potvrdily tak, že zpomalení ekonomiky má globální charakter. V Německu klesl výrobní index, zatímco index ve službách výrazně vzrostl. Dnes dostaneme další informace o indexu IFO, u kterého se také čeká pokles.
Česká spořitelna
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?