Český průmysl na dynamice neztrácí
Komentář
Investiční bankovnictví KB
ČSÚ dnes oznámil, že průmyslová výroba v červenci meziročně stoupla o 9,3% po červnovém zvýšení o 3,7%. Průmyslové tržby se v červenci meziročně zvýšily o 5,7%. Podle průzkumu agentury Reuters trh očekával v průměru růst červnové průmyslové výroby o 6,8%. Náš odhad činil 6,7% u průmyslové výroby a 7,1% u průmyslových tržeb.
Českému průmyslu se i přes zpomalování hospodářského růstu v zemích našich největších obchodních partnerů daří. I když byl růst červencového průmyslu pozitivně ovlivněn jedním pracovním dnem navíc (ve srovnání s loňským červencem), i po očištění o tento vliv zaznamenal český průmysl vysokou dynamiku ve výši 6,9%, v červnu to bylo 5,8%. Příznivý vývoj pak dokumentuje meziměsíční sezónně očištěný růst, který dosáhl v červenci +2,7%. Tento optimismus mírně zchlazuje zaostávání průmyslových tržeb za průmyslovou výrobou, což by mohlo naznačovat hromadění zásob na skladě. V dalších měsících bude nutné tuto relaci bedlivě sledovat.
Červencový vývoj české průmyslové výroby je tak v souladu s poměrně vysokou dynamikou českých exportů, které byla ve stejném měsíci dosaženo. To svědčí o tom, že stále větší část našich průmyslových výrobků míří na zahraniční trhy. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků vzrostly v červenci o 14,5%, podíl tržeb z přímého vývozu na tržbách z průmyslové činnosti činil 41,6%, z toho ve zpracovatelském průmyslu 45,6%.
Dynamika českých vývozů do západní Evropy dokazuje, že navzdory snižování zahraniční poptávky po českých exportech jsou naši průmyslníci schopni se prosadit. Vzhledem k tomu, že nejúspěšnějšími sektory jsou odvětví zpracovatelského průmyslu jako např. výroba strojů a zařízení, výroba dopravních prostředků, výroba elektrických a optických přístrojů, je zjevné, že se jedná o výrobky s vyšší přidanou hodnotou, které se vyznačují dobrou kvalitou. I přes relativně silný kurz koruny proti euru jsou totiž schopny naše výrobky konkurovat.
Růst necenové konkurenceschopnosti českých průmyslníků je zejména důsledkem přílivu zahraničního kapitálu. Zahraniční investoři s sebou přinášejí nejenom kapitál, ale i know-how a moderní technologie. Ne nevýznamný je i fakt, že zahraniční vlastník má i lepší přístup na zahraniční trhy. V samotném červenci se tržby podniků pod zahraniční kontrolou zvýšily o 13,8%, jejich podíl na celkových tržbách pak činil 41,2%.
Z hlediska struktury červencové průmyslové výroby je nejmarkantnější růst v odvětví dobývání nerostných surovin (14,8%), zejména hnědého a černého uhlí, zpracovatelský průmysl si připsal též solidních 10,9%, Naopak ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a vody došlo k meziročnímu poklesu o –2,6%. Nejzářivější hvězdou zpracovatelského průmyslu zůstává výroba elektrických a optických přístrojů (40,5%), stále se daří výrobě strojů a zařízení (9,0%), což je zejména důsledek realizace přímých zahraničních investic. Významného růstu dosáhla i výroba dopravních prostředků 9,0%.
Růst českého průmyslu, i když jeho dynamika má tendenci se zpomalovat, má pozitivní dopad na český trh práce, neboť v jeho důsledku dochází ke zvyšování poptávky po pracovních silách. To se promítá do celkové zaměstnanosti v tomto sektoru, která se meziročně zvýšila o 5,1 tis. osob. Číslo bylo zároveň negativně ovlivněno meziroční snížením počtu zaměstnanců v těžebním a energetickém průmyslu o 6,0 tisíce, což je důsledkem utlumování aktivity v tomto sektoru. V červenci bylo tempo růstu produktivity (5,2%) nižší než nominálních mezd (7,6%), růst reálných mezd činil 1,6% a je tak stále pod růstem produktivity. Relaci bude nutné v dalších měsících bedlivě sledovat. Existuje zde reálné nebezpečí, že se ve vývoji mezd začnou projevovat vyšší inflační očekávání, což by znamenalo poptávkový tlak na růst spotřebitelských cen.
Výhled: Očekáváme, že trend rostoucího českém průmyslu se v letošním roce udrží, i když tempa se budou postupně snižovat. Pokračující oživování české ekonomiky a domácí poptávky a zejména realizace přímých zahraničních investic povedou k tomu, že se český průmysl udrží v černých číslech, výrazné riziko však představuje snížení zahraniční poptávky v důsledku zpomalování evropské ekonomiky. Po červnových číslech předpokládáme, že průmyslová výroba poroste letos tempem 6,5%, průmyslové tržby taktéž o 6,5%.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?