DOWER-D: KB, ČEZ, NWR - a Strauss-Kahn!
K současnému vývoji je jen velmi obtížné cokoli nového dodat. A brzké zlepšení očekávat nelze, viz grafy 1 až 3. Trhy se chovají tak, jak se chovají a nejspíš se tak budou ještě nějakou chvíli chovat i dál.
Graf 1, Komerční banka, OS MACD a Bollingerova pásma k 23.5. - pro zvětšení klikněte
Graf 2, ČEZ, OS MACD a Bollingerova pásma k 23.5. - pro zvětšení klikněte
Graf 3, NWR, OS MACD a Bollingerova pásma k 23.5. - pro zvětšení klikněte
Stejné "signály-nesignály" totiž vydávají "svět" i technická analýza. Zázraky ani zlepšení v příštích dnech tedy nečekáme. Proč - i to je důvod zamyslit se nad širšími souvislostmi. Například nad skandálem Strausse-Kahna. Má větší dopad, než si možná zatím vůbec uvědomujeme.
Jedná se o víc než "jen" o (možná) napadenou pokojskou, jedná se o hlubší střet starého s novým. Už před čtyřmi lety se rozvíjející země dožadovaly v MMF většího globálního vlivu a jejich kandidátem na šéfa MMF byl tenkrát, na návrh Rusů, Čech Josef Tošovský. Neuspěl. Teď po rezignaci Strausse-Kahna se situace opakuje a "nové" země se hlásí o slovo znovu. A mnohem důrazněji než před čtyřmi lety. Zvlášť, když posun vlivu směrem na východ už zcela jasně potvrdila loňská dohoda ze summitu zemí G20, která formulovala plán na změnu hlasovacích poměrů v MMF. Sexuální skandál Strausse-Kahna tak nejspíš zasáhne daleko více věcí, než se zprvu na první pohled zdálo.
Už při výběru nového šéfa MMF se zjevně projeví změna síly globálních hráčů ve světové politice. K té došlo během nedávné finanční krize v mnohem větším rozsahu, než si dosud vůbec uvědomujeme. Západ si totiž musí konečně uvědomit, že ke krizi došlo především v západních zemích, v Evropě a v USA. Východní Asie prošla otřesy na trzích poměrně hladce a východní ekonomiky většinově výrazně posílily. Význam Evropy tedy zřetelně upadá (a Evropa si to stále neuvědomuje, byť jí to Barack Obama vytrvale připomíná) a bude pro ni velmi obtížné uhájit "zvykové právo" obsadit křeslo šéfa MMF svým kandidátem.
A co Tošovský? Už se o něm nemluví, ale historie se běžně neztrácí "jen tak" v historii. Už před poslední finanční krizí hrozilo, když Rusko nominovalo jako svého kandidáta na generálního ředitele MMF právě bývalého guvernéra ČNB a premiéra přechodné vlády Josefa Tošovského, že dojde k mocenskému posunu, Tenkrát to byl ze strany Ruska velmi chytrý a do budoucnosti zaměřený tah a zdaleka ne tak slabý, jak se to často interpretovalo. Tošovský získal podporu řady rychle se rozvíjejících zemí. A to byl to signál, že se nově posílené státy hlásí o svůj díl vlivu na chod globálních institucí a že tyto země nevidí důvod, proč by měly respektovat starou dohodu USA a západní Evropy o rozdělení vlivu v tzv. brettonwoodských institucích.
Naposledy to zafungovalo právě se Strauss-Kahnem a Tošovský byl "potupně" odstaven Francouzem. Ale tak to vůbec nemusí být nyní! I tento moment se aktuálně - a velmi silně! - promítá do současného dění, nebo spíš nedění, na globálních akciových trzích.
Už jste navštívili zdarma naše Denní grafy v Klientském servisu? Ne? Klikněte sem!
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?