DOWER-D: KB, ČEZ, NWR - a Strauss-Kahn!
K současnému vývoji je jen velmi obtížné cokoli nového dodat. A brzké zlepšení očekávat nelze, viz grafy 1 až 3. Trhy se chovají tak, jak se chovají a nejspíš se tak budou ještě nějakou chvíli chovat i dál.
Graf 1, Komerční banka, OS MACD a Bollingerova pásma k 23.5. - pro zvětšení klikněte
Graf 2, ČEZ, OS MACD a Bollingerova pásma k 23.5. - pro zvětšení klikněte
Graf 3, NWR, OS MACD a Bollingerova pásma k 23.5. - pro zvětšení klikněte
Stejné "signály-nesignály" totiž vydávají "svět" i technická analýza. Zázraky ani zlepšení v příštích dnech tedy nečekáme. Proč - i to je důvod zamyslit se nad širšími souvislostmi. Například nad skandálem Strausse-Kahna. Má větší dopad, než si možná zatím vůbec uvědomujeme.
Jedná se o víc než "jen" o (možná) napadenou pokojskou, jedná se o hlubší střet starého s novým. Už před čtyřmi lety se rozvíjející země dožadovaly v MMF většího globálního vlivu a jejich kandidátem na šéfa MMF byl tenkrát, na návrh Rusů, Čech Josef Tošovský. Neuspěl. Teď po rezignaci Strausse-Kahna se situace opakuje a "nové" země se hlásí o slovo znovu. A mnohem důrazněji než před čtyřmi lety. Zvlášť, když posun vlivu směrem na východ už zcela jasně potvrdila loňská dohoda ze summitu zemí G20, která formulovala plán na změnu hlasovacích poměrů v MMF. Sexuální skandál Strausse-Kahna tak nejspíš zasáhne daleko více věcí, než se zprvu na první pohled zdálo.
Už při výběru nového šéfa MMF se zjevně projeví změna síly globálních hráčů ve světové politice. K té došlo během nedávné finanční krize v mnohem větším rozsahu, než si dosud vůbec uvědomujeme. Západ si totiž musí konečně uvědomit, že ke krizi došlo především v západních zemích, v Evropě a v USA. Východní Asie prošla otřesy na trzích poměrně hladce a východní ekonomiky většinově výrazně posílily. Význam Evropy tedy zřetelně upadá (a Evropa si to stále neuvědomuje, byť jí to Barack Obama vytrvale připomíná) a bude pro ni velmi obtížné uhájit "zvykové právo" obsadit křeslo šéfa MMF svým kandidátem.
A co Tošovský? Už se o něm nemluví, ale historie se běžně neztrácí "jen tak" v historii. Už před poslední finanční krizí hrozilo, když Rusko nominovalo jako svého kandidáta na generálního ředitele MMF právě bývalého guvernéra ČNB a premiéra přechodné vlády Josefa Tošovského, že dojde k mocenskému posunu, Tenkrát to byl ze strany Ruska velmi chytrý a do budoucnosti zaměřený tah a zdaleka ne tak slabý, jak se to často interpretovalo. Tošovský získal podporu řady rychle se rozvíjejících zemí. A to byl to signál, že se nově posílené státy hlásí o svůj díl vlivu na chod globálních institucí a že tyto země nevidí důvod, proč by měly respektovat starou dohodu USA a západní Evropy o rozdělení vlivu v tzv. brettonwoodských institucích.
Naposledy to zafungovalo právě se Strauss-Kahnem a Tošovský byl "potupně" odstaven Francouzem. Ale tak to vůbec nemusí být nyní! I tento moment se aktuálně - a velmi silně! - promítá do současného dění, nebo spíš nedění, na globálních akciových trzích.
Už jste navštívili zdarma naše Denní grafy v Klientském servisu? Ne? Klikněte sem!
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?