Vše závisí na myšlení druhých
Během několika týdnů se stříbro stalo mimořádně populárním a jeho tržní cena vyletěla závratně vzhůru, zatímco levné akcie Microsoftu byly investory opomíjeny. Ještě v roce 2004 byla přitom cena stříbra jen něco přes 4 USD za unci. Koncem dubna tohoto roku však překročila hranici 48 USD, což značí, že se cena stříbra za posledních 7 let ze svého minima vyšplhala na jedenáctinásobek.
Nutno připomenout, že na začátku stříbrné rally byl tento drahý kov považován za ještě méně zajímavou investici, než je dnes Microsoft.
Co se týče dnešního pohledu na Microsoft, investoři se alespoň shodují, že jde o životaschopnou investici, stříbro bylo ovšem v roce 2004 považováno stěží za průmyslovou surovinu, natožpak drahý kov. Předpokládalo se, že je odsouzeno k úpadku kvůli digitalizaci fotografie - proč by o něj tedy měl mít dnes někdo zájem?
Naproti tomu akcie společnosti Microsoft, navzdory maximům z roku 2000, spadly na zhruba 25 USD v roce 2004. To je přibližně stejná cena, za kterou se akcie prodává dnes. Od té doby se však zdvojnásobily zisky, z asi 1,26 USD za akcii na aktuálních cca 2,50 USD. To znamená, že hodnota P/E (poměru ceny akcie a zisku na akcii) klesla na polovinu.
Pokles popularity Microsoftu
S akciemi Microsoftu se dnes obchoduje výrazně níže na proto, že by došlo k závažným pochybením v obchodní strategii, ale zkrátka proto, že se staly nepopulárními. A to z mnoha důvodů.
Největším z nich je pravděpodobně nárůst popularity konceptu cloud computingu, kterým uchvátil trh Apple. Lidé jsou sice fascinováni výstřelky Applu, přitom by však svět byznysu mohl úplně v klidu žít i bez nich, zatímco bez Microsoftu se (zatím) neobejde.
Microsoft v tom není sám, ostatní large-cap akcie (firmy s velkou tržní kapitalizací) jsou na tom podobně. Důvod, proč byl pro ilustraci vybrán právě Microsoft, je jeho lepší perspektiva, než kterou nabízejí například Intel, Cisco Systems nebo další srovnatelné firmy.
Proč dav fandí komoditám a psychologie poráží fundamenty? Pokračování článku najdete ZDE: