(Kurzy.cz)
ČR - obrat zahraničního obchod v lednu rostl o 25% r/r
Zahraniční obchod - leden 2011 |
Podle předběžných údajů přeshraniční statistiky se v lednu meziročně v běžných cenách zvýšil vývoz o 28,4 % a dovoz o 30,9 %. Obchodní bilance skončila přebytkem 15,7 mld. Kč, který byl meziročně o 0,4 mld. Kč vyšší.
* * *
Meziročně v běžných cenách vzrostl vývoz o 28,4 % (49,5 mld. Kč) a dovoz o 30,9 % (49,1 mld. Kč). Výsledky ovlivnila nízká srovnávací základna ledna 2010 (nejnižší měsíční hodnoty vývozu i dovozu v roce 2010). Rychlejší růst dovozu oproti vývozu pokračoval již jedenáctý měsíc. Vlivem posílení CZK vůči EUR rostl zahraniční obchod vyjádřený v EUR rychleji (vývoz o 37,2 % a dovoz o 39,9 %) než v korunách. Kurz CZK k USD zůstal na stejné úrovni jako v lednu 2010, a tím i vývoz a dovoz přepočtený na dolary zaznamenal stejná tempa růstu jako zahraniční obchod v korunách.
Přebytek obchodní bilance 15,7 mld. Kč byl meziročně o 0,4 mld. Kč vyšší. Vzestup aktiva byl zaznamenán u strojů a dopravních prostředků (o 9,9 mld. Kč), průmyslového spotřebního zboží (o 0,7 mld. Kč) a surovin (o 0,2 mld. Kč). Záporné saldo se zmenšilo o 0,3 mld. Kč v obchodě s potravinami a živými zvířaty. Naopak se prohloubil deficit obchodu s minerálními palivy o 4,6 mld. Kč a chemickými výrobky o 4,2 mld. Kč. Přechodem z aktiva do pasiva se zhoršila bilance obchodu s polotovary a materiály o 2,0 mld. Kč. Bilance obchodu s nápoji a tabákem zůstala na úrovni ledna 2010 (přebytek 0,1 mld. Kč).
Vývoz strojů a dopravních prostředků meziročně vzrostl o 30,0 % (28,6 mld. Kč). Zvýšil se především vývoz silničních vozidel (o 7,3 mld. Kč), výpočetní techniky (o 6,7 mld. Kč) a elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů (o 4,7 mld. Kč). Dovoz strojů a dopravních prostředků meziročně stoupl o 27,8 % (18,7 mld. Kč). Největší přírůstky zaznamenal dovoz elektrických přístrojů a spotřebičů (o 5,8 mld. Kč) a výpočetní techniky (o 4,7 mld. Kč). Dovoz minerálních paliv meziročně vzrostl o 39,3 % (6,3 mld. Kč), z čehož nejvíce se zvýšil dovoz ropy (o 35,7 % hodnotově a o 10,0 % naturálně) a zemního plynu (o 39,3 % hodnotově a o 1,2 % naturálně).
Obchodní bilance se státy EU vykázala přebytek 58,7 mld. Kč, který byl meziročně o 9,9 mld. Kč vyšší. Schodek obchodu se státy mimo EU se meziročně prohloubil o 9,5 mld. Kč na 43,0 mld. Kč. Přebytek vzrostl v obchodě s Německem o 3,1 mld. Kč, Rakouskem o 1,9 mld. Kč, Francií o 1,9 mld. Kč a Slovenskem o 1,1 mld. Kč. Schodek se naopak prohloubil v obchodě s Čínou o 9,9 mld. Kč a Ruskem o 1,1 mld. Kč.
Podle metodiky platební bilance v národním pojetí založeném na koncepci změny vlastnictví mezi rezidenty a nerezidenty vykázala obchodní bilance přebytek 0,6 mld. Kč. Údaje o vývozu a dovozu zboží propočtené s využitím údajů k DPH podle této metodiky jsou uvedené v tabulce 8.
* * *
Podle zdrojů ČSÚ byly získány údaje u odeslání od 95,4 % a přijetí od 95,3 % firem, které měly zpravodajskou povinnost v rámci systému Intrastat. Údaje za firmy, osvobozené od zpravodajské povinnosti v souladu s novelizací vyhlášky č. 201/2005 Sb., a za firmy, které nesplnily zpravodajskou povinnost, byly dopočteny. Dopočtové metody vycházejí z údajů o realizaci obchodu firem v minulém období a údajů vykázaných v přiznáních k dani z přidané hodnoty.
Údaje v národním pojetí podle metodiky platební bilance a národních účtů jsou měsíčně propočítávány na základě údajů statistiky zahraničního obchodu v kombinaci s údaji z Přiznání k dani z přidané hodnoty. V měsících, kdy ještě nejsou údaje z daňových přiznání k dispozici, jsou extrapolována data z předchozích období. Tato metodika spočívá v úpravě hodnot zbožových operací prováděných nerezidenty o jejich přidanou hodnotu, tj. rozdíl mezi hodnotou nákupu zboží v tuzemsku v případě vývozu nebo prodeje do tuzemska v případě dovozu a hodnotou deklarovanou při přechodu hranic. Zatímco předmětem statistiky zahraničního obchodu v dosud publikovaném mezinárodním pojetí podle nařízení Parlamentu a Rady Evropské unie je pohyb zboží přes hranici, metodika platební bilance zdůrazňuje změnu vlastnictví mezi rezidenty a nerezidenty.
Zdroj: ČSÚ
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?