(Kurzy.cz)
ČS - koment 2.2. - PMI a ISM, Polsko, euro sílí
· ČR (D-1) PMI index v ČR vzrostl na historické maximu,m (60,5) zejména kvůli novým objednávkám (přičemž domácí rostly rychleji než zahraniční). Pokračovalo najímání pracovníků, rostly vstupní i výstupní ceny – to bylo vidět nejen tady, ale ve většině PMI indexů ve světě. Dvě věci mi z toho plynou – 1) o zpomalení na přelomu let se zatím, zdá se, mluvit nedá – pokud tato tempa vydrží i ve 02,03/11, pak to určitě nebude tak špatný kvartál, jak v prognóze maluje ČNB (-0,65% q/q v 1Q/11). 2) agresivní hiky tak, jak jsou zaneseny v křivce (2Y swap, například), nás nečekají (určitě by ale sazby měly být na 1%). Kromě jiných věcí i proto, že koruna včera dále posílila, dostala se až na 24 korun za euro, což je nejsilnější od října 2008. Tyto (pro ČNB proti-inflační) hodnoty se nám ale zdají už příliš – už to vypadá slibně na spekulativní long EURCZK (a bacha – budovat postupně, ne naráz) J Všechny disclaimery platí i zde J
· Apropos, říjen 2008 - polák byl v té době 3,58, včera si sice polepšil, i tak je ale o třicet malých (=stotinky?) slabší než v té době a to i navzdory solidnímu růstu a začátku utahování. Proč? No, deficit začíná být problém – včera mluvila Zyta Gilowska z MPC a řekla, že by vláda ekonomiku zařízla, kdyby chtěla snížit deficit na 3%v dalších 2 letech. Poláci tak mají i navzdory silnému růstu hodně špatný rozpočet - a navíc s ním kvůli volbám letos na podzim nic moc nedělají. Dle AMECO mají 6. nejhorší strukturální deficit pro rok 2011… (na úrovni V.Británie). To, společně se zadlužením poblíž ústavních limitů, určitě je a bude brzdou pro posilování měny a pro atraktivnost pol. aktiv.
· USA (D-1) Americké ISM vyrostlo v 01/11 nejvíce za 7 let (60,8), další znak, že oživení neutichá (=kde jsou ti hlásiči double-dipu z léta 2010?). Nové objednávky vzrostly na 67,8, subindex zaměstnanosti na nejvyšší úroveň od dubna 1973. To by mělo vést k poklesu zaměstnanosti – i když stále se bavíme jenom o zprac. sektoru (1/5 lidí) a o „ochotě“ najímat. Uvidíme v pátek – data o skutečném najímání. Jako všude rostly vstupní ceny.
· EURUSD včera poskočilo až téměř k 1,39, zřejmě v souvislostí s utichající situací kolem Egyptu. Vypadá to, že to obecně jde směrem, o kterém jsem nedávno psal – po pořešení problémů v EMU (ne že by byl konec, ale vypadá to, že se Evropané domluví) se investoři vracejí - i navzdory silnějšímu růstu v USA – k EUR. Pomalu se budou i ptát, co s US zadlužením a jak dál. A nakonec pomáhá Trichet a vůbec s ECB, která pomýšlí na utahování sazeb (což nechápu, ale OK).
Martin Lobotka
Česká spořitelna, a.s.
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?