Rok 2011 na kapitálových trzích očima optimistů a pesimistů
Loni se předpovědi shodovaly v tom, že budou akciové trhy pokračovat v růstu. Nakonec naplnily, klíčové indexy si připsaly dvojciferné zisky a investice do komodit patřily mezi nejvýnosnější. Cena zlata stoupla téměř o 30 %, stříbro o neuvěřitelných 84 %, bavlna o 90 %. Kdo více riskoval, dokázal více zhodnotit své vložené peníze. Jaký výhled mají na rok 2011 optimističtí, a jaký naopak pesimističtí investoři? Posílí akciové trhy, nebo půjde spíše o poslední šanci na prodej za velmi výhodné ceny?
Nehledejme jednoznačnou odpověď, protože letošní vývoj bude opět závislý na chování centrálních bank (vzpomeňme, co udělal poslední program na výkup aktiv v objemu 600 miliard USD v USA s cenami akcií a komodit v závěru roku 2010) a na stavu veřejných financí (zadlužené ekonomiky eurozóny, Japonska a další).
Podívejme se tedy, jak letošní rok vidí optimisté a pesimisté. Pravda bude, jak už to tak bývá, někde uprostřed.
Optimistický výhled
Optimista není jen ten, který vidí svět přes růžové brýle, ale i ten, kdo si uvědomuje, že současné období, nazývejme ho spíše pokrizové, bude čelit spoustě problémů, které si vyžádají řešení. Na rozdíl od pesimisty je však přesvědčen, že není důvod k obavám a že se vše postupem času uklidní. Shrňme si tedy ve zkratce jeho závěry:
- Akciové trhy v roce 2011 opět zaznamenají nadprůměrné výnosy překračující 8 %.
Bude dařit jak vyspělým trhům, tak emerging markets. Co potáhne ceny akcií výše? Jak technické, tak fundamentální důvody. Mezi ty fundamentální bych zařadil stále pokračující trend růstu ziskovosti firem a zlepšující se marže. Aktuální odhady zisků firem z indexu S&P 500 pro letošní a příští rok ukazují na nárůst ze současných téměř 90 USD na 100 USD v roce 2011 a 110 USD v roce 2012. V roce 2007, kdy byly akciové trhy na maximu, se zisky pohybovaly pod těmito úrovněmi.
Co z toho pramení? Akciové trhy jsou velmi výrazně podhodnoceny a měly by posílit dvojciferným tempem. Index S&P 500 bude atakovat hranici 1 500, Dow Jones překoná 12 700. Hvězdou mezi vyspělými trhy bude japonský trh, který v roce 2010 výrazně zaostával za ostatními. Posílí o 15%.
- Centrální banky ve vyspělých zemích budou pokračovat v prorůstové strategii s cílem pomoci ekonomice s vysokou mírou nezaměstnanosti.
Reálné úrokové sazby tedy zůstanou záporné, což bude zvyšovat apetit po rizikových aktivech v čele s akciemi a komoditami. V roce 2011 tedy nedojde ke zvýšení základní úrokové sazby v USA ani v eurozóně.
- Fed ukončí navyšování své bilance.
V druhém kroku pak přestane recyklovat dolary ze splatných dluhopisových instrumentů – šlo by o začátek ústupové strategie, o které se hovořilo v roce 2010 a ke které nedošlo. Pokud by došlo k nečekanému poklesu akciových trhů, ústupová strategie zůstane pouhou myšlenkou a na výsluní přijde další kolo uvolňování peněz do ekonomiky, tentokrát s pořadovým číslem 3.
- Korporátní dluhopisy překonají výkonností státní dluhopisy.
Pomáhat bude především pokračující pokles rizikové prémie a sestupná tendence míry bankrotů v reálné ekonomice. V tomto scénáři bychom mohli očekávat míru zhodnocení na úrovni 3 až 6 %. Na kreditních trzích bude relativní klid. Klíčové budou bezrizikové výnosy, ale ty díky přítomnosti centrálních bank na trhu zůstanou "přibité" v širokém pásmu.
U státních dluhopisů se budou výnosy držet v širokém pásmu, budou mít tendenci se zvyšovat, ale přestřelení směrem vzhůru nenastane. Dluhové problémy v Evropě se na čas uklidní.
- Turbulence na měnových trzích budou pokračovat.
Vlivem stabilizace státních dluhů v Evropě a prorůstové politice Fedu však bude americký dolar vůči euru oslabovat k 1,45 až 1,5. Čekejme i posilování čínského jüanu a měn na mladých trzích. Česká koruna posílí až k 24 Kč za euro.
- Růst HDP ve vyspělých zemích bude vyšší, než se očekává.
Nejvíce to bude patrné v USA – efekt prodloužení daňových výjimek a oživení investiční aktivity povede k růstu HDP na úroveň 4 %.
- Ropa překročí 100 USD za barel, ceny průmyslových kovů posílí minimálně o dalších 10% díky růstu poptávky ze zemí emerging markets, speciálně z Číny a Indie. Zlato a stříbro posílí o průměrných 10%.
Pokračování článku naleznete na serveru Investicniweb.cz, a to konkrétně ZDE
Milan Tomášek, investiční stratég, ČP Invest
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Ali Daylami, BITmarkets