(Kurzy.cz)
ČS - koment 10.12. - čekání na obchodní bilanceiv USA
· Finální data za 3Q/10 HDP v ČR doznala jenom malé změny – předběžný odhad byl snížen o 0,2 p.b. na 1%, blíž našemu původnímu odhadu (+0,6%), ale i tak pozitivní překvapení. Meziroční růst byl +2,8%, desetinku nad odhadem ČNB a dvě desetinky nad našim. Celkový růst na 2011 vidíme na 2%, což je na úrovni odhadu MFČR i na úrovni konsenzu trhu. Z makropohledu se nám zdá potřeba utažení měnové politiky v roce 2011 jasná. Rizikem zůstává opatrná a pesimistická ČNB, nakloněná dělaní měnové politiky skrz korunu => sazby můžou zůstat delší dobu nízko.
· CPI nijak nepřekvapilo. Meziroční růst o 2,0% byl blízko konsensu (1,9%) i nás (2,1%). Poptávková inflace zůstává nízká (což může uklidňovat ČNB), tlaky na růst cen jsou externí (potraviny, komodity obecně).
· Člen měnového výboru polské centrální banky (NBP) Bratkowski řekl, že by NBP měla začít zvyšovat sazby (hned nebo s odstupem 2-3 měsíců). Důvodem je podle něj hrozba ztráty kredibility („jestřábí image“) a následně nižší účinnost měnové politiky (zvýšení inflačních očekávání hůře ovlivnitelné akcemi CB). Sám Bratkowski však mění názory tak často, že jeho posledním výroků lze jen dost těžko přikládat nějakou větší váhu, tj. jejich interpretace ve smyslu vyšší pravděpodobnosti růstu sazeb se nám zdá neadekvátní jeho kredibilitě.
· Dnešní maďarský CPI by měl zůstat na zvýšených hodnotách, jakákoliv hodnota nad očekáváním by zvýšila pravděpodobnost dalšího růstu sazeb.
· Regionální měny kolísaly ve svých pásmech z posledních dní,stále je citelný mírný tlak na jejich oslabení. Dnes nečekáme žádnou změnu.
· Bank of England ponechala sazby beze změny na 0,5% a nezměnila ani cíl pro kvantitativní uvolňování. Měnový výbor BoE je rozdělen: jeho část se obává negativního dopadu na růst ekonomiky od fiskální restrikce Cameronovi vlády, druhá část naopak vidí současnou inflaci nad inflačním cílem Výsledkem je kompromis a stagnace sazeb.
· Velkoobchodní zásoby v USA rostly v říjnu o 1,8%, prodeje o 2,2%. částečně to bylo způsobeno růstem cen ropy. Nešlo však jen o tento efekt, navíc zůstal poměr mezi zásobami a prodeji na solidně nízkých 1,18, takže lze údaj interpretovat jako mírně pozitivní.
· Dnes bude zveřejněna obchodní bilance v USA. Čeká se stagnace na deficitu 44 mld USD, podle našeho názoru by díky apetitu amerických spotřebitelů a růstu ceny ropy mohl být poněkud vyšší. U michiganského indexu spotřebitelské důvěry se čeká stagnace, trhu by pomohl jeho růst.
Ľuboš Mokráš
Česká spořitelna
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?