(Kurzy.cz)
HSBC: Český PMI v září ukazuje na nejlepší výkon od srpna 2007
Shrnutí
Údaje PMI z českého výrobního sektoru, zpracované pro banku HSBC společností Markit, svědčí o tom, že na konci třetího čtvrtletí se tomuto sektoru nadále dařilo. Hlavní Výrobní PMI™ pro Českou republiku od HSBC rostl druhý měsíc za sebou a jeho hodnota 58,0 bodů signalizovala nejrychlejší celkové zlepšení podnikatelských podmínek od srpna 2007.
Objem nových zakázek rostl v září čtrnáctý měsíc za sebou, a to výrazným tempem. Firmy uváděly, že ke zlepšení prognózy přispěly jak tuzemské, tak exportní trhy, přičemž hlavním tahounem vývozu byla poslední dobou údajně poptávka v Německu.
Výroba zaznamenala slabší tempo růstu než v srpnu, přesto však šlo o výrazné zlepšení. Produkce roste každý měsíc od srpna 2009. I přes nedávné silné tempo růstu výroby nadále stoupá rozpracovanost, což svědčí o omezené kapacitě a zpožděných dodávkách od dodavatelů. Celkově se dodavatelské dodací lhůty prodloužily čtvrtým nejrychlejším měsíčním tempem od počátku průzkumu (červenec 2001). I přes delší dodací lhůty objem skladových zásob vstupů v září lehce stoupl, do čehož se promítla snaha firem připravit se na nové zakázky a vybudovat si pojistné zásoby.
Zaměstnanost v českém výrobním sektoru vzrostla v září sedmý měsíc za sebou, a to nejrychlejším tempem od srpna 2007. Firmy nábor dalších zaměstnanců přímo spojovaly s růstem objemu práce a se zlepšujícím se stavem objednávek.
Nedostatek surovin vedl v září ke zvýšení cen vstupů. Rostly ceny kovů, umělých hmot, papíru, textilu, potravin a elektroniky. Tempo růstu vstupních cen zůstalo značné, ale od květnového maxima průzkumu již počtvrté za sebou oslabilo.
Vyšší průměrné ceny vstupů vedly v září k celkovému nárůstu cen účtovaných českými výrobci. Poslední nárůst byl čtvrtý za posledních pět měsíců, zůstal však velmi slabý. Většina respondentů uvedla, že vzhledem k tlaku konkurence během měsíce nezvedla ceny.
Komentář
Kubilay Ozturk, ekonom HSBC, komentoval výrobní průzkum PMI v České republice slovy:
„Hlavní výrobní PMI index pro Českou republiku si v září udržel růstový trend – výroba, nové zakázky i zaměstnanost během tohoto měsíce vzrostly. Tempo růstu výroby mírně zvolnilo, ovšem průměrný měsíční nárůst mezi měsíci červenec až září se pohyboval lehce nad průměrem předchozího tříměsíčního období, a Češi se tedy mohou těšit na nárůst HDP v třetím čtvrtletí. Ještě důležitější je to, že nepřerušené zlepšení ve výrobě táhne jak tuzemská, tak zahraniční poptávka. Silné postavení na obou trzích se rovněž odráží ve znatelném nárůstu zaměstnanosti ve výrobní sféře, čímž se dále posiluje spotřeba domácností, která již v tomto roce příjemně překvapila. Po krátkém poklesu v srpnu ceny výstupů v září poskočily nahoru, byť jen mírně. Potvrdila se tím očekávání, že prozatím nehrozí významnější inflační tlaky a že v krátkodobém horizontu zůstanou úrokové sazby na nízké úrovni.“
Klíčové body
· Objem výroby i nových zakázek nadále rychle rostl.
· Zaměstnanost rostla nejrychleji za poslední tři roky.
· Nedostatek surovin vedl k vyšším cenám vstupů a zpožděním dodavatelů.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?