Španělští státní zaměstnanci vstupují do 24hodinové stávky
MADRID (MEDIAFAX) - Španělské odbory zastupující zájmy státních zaměstnanců svolaly na úterý 8. června stávku. Informovaly o tom listy El País, El Mundo a ABC.
Stávka nespokojených zaměstnanců zkomplikuje běžný provoz na ministerstvech a úřadech. Dále pak by měla zasáhnout i střední a vysoké školy, zdravotnická zařízení či soudy. Do stávky ale nevstoupí lidé pracující pro státní železniční společnost RENFE či pro společnost odpovědnou za letový provoz AENA. Stávka by tedy neměla příliš zasáhnout dopravu v zemi.
Stávku budou doprovázet i manifestace nespokojených zaměstnanců. Jen v Madridu by se měly konat dvě protestní shromáždění. Jedno před ministerstvem financí, další pak v centru města. Protesty se budou konat i v dalších městech Španělska.
Španělští státní zaměstnanci protestují proti úspornému programu vlády, který má snížit schodek o 15 miliard eur v letech 2010 a 2011. Mezi opatření patří průměrné snížení mezd státním zaměstnanců o pět procent v letošním roce, zmrazení důchodů či zrušení porodného. Právě snížení mezd je hlavním bodem, proti kterému se staví státní zaměstnanci.
Zaměstnanci nesouhlasí ani s prohlášením premiéra José Zapatera, který uvedl, že nehledě na výsledek jednání mezi zástupci odborů a podnikatelů, vláda představí reformu pracovního trhu 16. června. Odbory v této souvislosti uvažují i o svolání generální stávky. Právě stávka státních zaměstnanců by podle některých hlasů mohla představovat i zkoušku na vyhlášení generální stávky, kterou již poměrně dlouhou dobu vyhrožují odbory. Minulý týden v souvislosti s reformou pracovního trhu dokonce mluvčí odborů Comisiones Obreras (CCOO) Fernando Lezcano uvedl, že generální stávka je "nevyhnutelná". Deník ABC dokonce spekuluje i o datu, tato stávka by se mohla konat už 30. června.
Španělská média rovněž připomněla, že poslední 24hodinová stávka všech státních zaměstnanců se konala 11. prosince 1996, kdy odbory protestovaly proti zmrazení mezd.
Španělsko bojuje s vysokým deficitem, který v roce 2009 dosáhl 11,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP), zatímco veřejný dluh se vyšplhal na 53,2 procenta HDP. Deficit by se měl dostat pod úroveň tří procent HDP, které vyžaduje EU, již v roce 2013. Analytici se však obávají, že situaci může zkomplikovat vysoká nezaměstnanost či nízký růst hospodářství.
Simone Radacicova, radacicova@mediafax.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets