Výrazné posílení českého výrobního sektoru poháněno rekordním navýšením nových objednávek.
Markit Economics se specializuje na sestavování obchodních průzkumů a ekonomických indexů, včetně série Indexu Nákupních Manažerů (PMI), která je nyní k dispozici 26 zemím a klíčovým oblastem, včetně Eurozóny a skupiny BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína). Index PMI je nejostřeji sledovaným obchodním průzkumem na světě a je pro svou schopnost poskytovat aktuální, přesné a často jedinečné měsíční indikace ekonomických tendencí oblíben mezi centrálními bankami, finančními trhy a osobami rozhodujícími o obchodě.
Výrobní index PMI pro Českou republiku je sestaven společností Markit pro HSBC, vedoucí světovou banku na mezinárodních rozvíjejících se trzích. Je založen na sezónně upravených datech, sestavených z měsíčních odpovědí nákupních manažerů ze zhruba 250 českých výrobních podniků. Zkoumaná skupina je rozvrstvena zeměpisně a podle skupin standardní průmyslové klasifikace (SKP), na základě regionálního i odvětvového podílu na HDP.
PMI je smíšený „difúzní“ index založený na pěti individuálních indexech, zahrnutých v průzkumu (nové objednávky, produkce, zaměstnanost, časy termínů dodání, zásoby nákupů na skladě) a poskytuje výhodný jednociferný souhrn zdraví výrobního sektoru. Hodnota indexu nad 50.0 znamená celkový nárůst, pod 50.0 celkové snížení.
Údaje PMI pro český výrobní sektor, sestavené pro banku HSBC společností Markit, ukázaly v dubnu na výrazné zlepšení obchodních podmínek. PMI byl nad prahem 50.0 šestý měsíc v řadě a dále vzrostl na hodnotou 57.3. Jedná se o nejvyšší cifru od března 2008 a devátou nejvyšší v historii průzkumu. Nejnovější nárůst PMI byl způsoben vlivem tří složek indexu – nových objednávek, produkce a dodacích lhůt zásobitelů. Pokud jde o dvě zbývající položky, zaměstnanost se všeobecně nezměnila, zatímco zásoby nákupů mírně klesly.
Dubnová data ukázala, že zpracovatelské sektory České republiky i EU zaznamenaly na začátku roku 2010 zlepšení obchodních podmínek, což viditelně kontrastovalo s prudkým útlumem zaznamenaným před rokem.
Srovnání indexů České republiky a EU se datuje k červenci 2001, kdy byla data pro Českou republiku poprvé k dispozici.
Zdroj:
Markit EconomicsPoslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory