Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Finance  |  26.03.2010 09:33:47

Ceny energií v ČR: Reakce na prezentaci ČSSD

Před několika dny se mi na stůl dostala prezentace ČSSD ohledně regulace energetického odvětví. Jako analytik se tímto odvětvím již nějaký čas zabývám, proto bych si dovolil reagovat na některá data, která jsou v této prezentaci uvedena. Otázkou, zda by bylo dobré energetiku a další společnosti ze sektoru utilit regulovat, se v tomto komentáři zabývat nebudu. To by bylo na další komentář.
Nejvíce mě jako analytika, který se obecně zabývá čísly, zaujala tabulka s nárůsty cen komodit za vlády pana Topolánka a Kalouska. Cenové nárůsty, které jsou v tabulce uváděny, jsou jen do roku 2009, kdy padla vláda Mirka Topolánka. Oprostěme se nyní od politického marketingu ze strany sociální demokracie ve věci odpovědnosti obou pánu za celkový cenový nárůst ve sledovaném období a věnujme se pouze číslům, která se v prezentaci objevují.
Prvním bodem, kterým se chvi zabývat je nárůst ceny tepla v ČR, kde je uváděn nárůst ceny tepla za poslední čtyři roky o 45 %, číslo přitom není nijak zdrojováno (zřejmě však nejde o cenu centrálního tepla za celou ČR), proto nevíme, jak se k němu autoři dostali. Pokud se podíváme na cenu tepla v ČR optikou cen tepla z centrálního zásobování teplem, dojdeme k nárůstu zhruba o 41 %. Zdrojem těchto údajů je výnos k cenám tepla ze stránek Energetického regulačního úřadu. Rozdíl oproti uváděnému číslu a daty ERÚ tak není výrazný.
Další cenový nárůst z oblasti energetiky se týká růstu ceny zemního plynu. V prezentaci se uvádí, že cena zemního plynu pro domácnosti vzrostla za čtyři roky o 44 %. Naše propočty jsou však odlišné. Podle mého názoru má vyšší vypovídající schopnost koukat se na ceny plynu jako na ceny plynu určeného pro topení a pro vaření. Dle našich propočtů vzrostly ceny plynu pro domácnost na topení mezi roky 2005 a 2009 o 31 % (roční spotřeba 2500 m3), což je číslo odlišné od výše zmíněného čísla v prezentaci. Ceny plynu na vaření vzrostly však ještě výrazněji. Číslo v prezentaci tak vzniklo zřejmě jako povážení obou dvou cenových nárůstu. Z hlediska výdajů domácností však nelze obě dvě kategorie odběru považovat za rovnoměrné, protože mnohem větší výdaje jdou v domácnosti, která plyn používá pro vaření i topení, samozřejmě na topení. Od většího cenového růstu nás ochránilo posilování koruny vůči americkému dolaru. Důvodem růstu ceny plynu je růst ceny plynu, který byl způsoben růstem cen topných olejů (cena závislá na ceně ropy).
Nyní konečně k poslednímu bodu, a to je nárůst ceny silové elektřiny. V prezentaci je zmíněno, že cena silové elektřiny vzrostla mezi lety 2005 až 2009 o 122 %. Není patrno, z čeho výpočet vychází. V našem propočtu budeme vycházet z toho, co uvádí ve svých prezentacích ČEZ jako dominantní (nikoliv monopolní) subjekt na poli výroby elektřiny v ČR. Je jisté, že ceny silové elektřiny se budou mezi roky 2009 a 2005 mezi jednotlivými producenty lišit a klidně může být u některých subjektů dosaženo vyššího nárůstu než bude námi uváděný příklad ČEZu (ceny prodejů se mohou lišit v letech 2005 i 2009). To bude závislé na tom, jak úspěšní byli v prodeji své silové elektřiny. Pokud údaje vztáhneme na ceny základního pásma ČEzu, dojdeme mezi roky 2005 (ze zhruba 30 EUR/MW) a 2009 (na zhruba 62 EUR/MW) k nárůstu ceny silové elektřiny (základní pásmo), kterou ČEZ prodal v ČR (rok 2009 již přes energetickou burzu), zhruba o 105 %. Ceny elektřiny se však z důvodu snadnějšího obchodování elektřiny v ČR obchodují v eurech, i když české domácnosti a podniky platí elektřinu v korunách (cen na ně přenášená je korunová). Posilování koruny v minulých letech tak ubralo z cenového nárůstu silové elektřiny v ČR. Vhodnější by tak dle našeho názoru bylo uvádět cenové nárůsty v korunách, kde tak dle našeho propočtu došlo mezi roky 2005 a 2009 k nárůstu ceny silové elektřiny o 82 %. růst Jisté však je, že cena elektřiny v ČR mezi roky 2005 a 2009 enormně vzrostla. To se samozřejmě dotklo všech jejich spotřebitelů, tedy nás všech. Důvodem byl růst cen vstupů na světových trzích v době růstu ekonomik (do roku 2008). Ke stejnému pohybu však došlo i na okolních trzích se silovou elektřinou, protože trhy jsou propojené a propojené byly i před založením energetické burzy
Toto je můj pohled na cenové nárůsty, které jsou uváděny ve výše zmíněné prezentaci. Nic víc, nic míň¦


Poslední zprávy z rubriky Finance:

28.02.2012  Jak obchodovala Amerika 28. 2. 2012 Grant Capital (Grant Capital)
27.02.2012  Jak obchodovala Amerika 27. 2. 2012 Grant Capital (Grant Capital)
27.02.2012  Evropské burzy oslabují, pražská burza udržela úroveň z konce minulého týdne Investiční bankovnictví (Komerční banka)
27.02.2012  ECB už 2 týdny nekoupila žádné vládní dluhopisy Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688