DOWER-D: Erste, ČEZ, Unipetrol, NWR - porosteme?
Česko nedávno potěšily pozitivní predikce analytiků americké investiční banky Morgan Stanley. Ti ve své predikci vycházeli, mimo jiné, i z nepsaného pravidla, podle kterého, v situaci, kdy na světových trzích panuje dobrá nálada, jsou rozvíjející se trhy obvykle výkonnější než trhy a burzy ve vyspělých zemích. A úterní obchodování naznačilo, že investoři vzali jejich doporučení vážně. Nicméně... Nicméně objemy pořád nic moc. Na pražské burze by se mělo, podle analytiků MS, dařit Erste Bank a CETV, grafy 1 a 2.
Graf 1, Erste Bank, OS MACD a Bollingerova pásma k 16.3. - pro zvětšení klikněte
Graf 2, CETV, OS MACD a Bollingerova pásma k 16.3. - pro zvětšení klikněte
V případě Erste Bank je optimismus celkem na místě, protože v minulosti se i Morgan Stanley přidala do řady těch, kteří bance vyčítali její příliš těsnou vazby na střední a východní Evropu, což se dnes ukazuje jako velmi slabý a nepodstatný argument. Také vysvětlení k CETV je prosté. Mediální společnosti vždy závisí na reklamě a pokud se dá očekávat ekonomický růst, dá se předvídat i růst reklamy, potažmo i růst cen mediálních akcií.
My se ale věnujme ještě jednomu důležitému titulu, ČEZ, graf 3.
Graf 3, ČEZ, OS MACD a Bollingerova pásma k 16.3. - pro zvětšení klikněte
Někteří čtenáři nám v poslední době vyčítali, že jsme, na rozdíl od našich dřívějších stanovisek k tomuto titulu, k jeho dalšímu růstu až příliš skeptičtí a "držíme se" se jen oné "mystifikované" hranice 850 Kč/akcie plus očekávaná dividenda.
Ano, zatím tomu tak doopravdy je. Mezi pravidla akciového trhu totiž také patří pravidlo o spojitosti mezi rizikem a "jistotou". Čím rizikovější akcie, z výše uvedeného textu do takové skupiny patří například vzpomínaná akcie CETV, tím vyšší volatilita - při naději na růst, silnější růst, při jakémkoli zaváhání, razantnější propad. Naopak "jistější" tituly, mezi ně patří i ČEZ, tak vysokou mírou "rozevlátosti" netrpí. Proto ten dlouhodobý konzervativní vývoj u ČEZ. Dokud nebude u tohoto titulu jasněji, ale nevylučujeme, že tomu tak může být už brzy, musíme s vibrací okolo hranice 900 Kč/akcie vážně počítat.
A co říci k aktuální situaci?
Před rokem "padli Lehmani" a rozpoutali na akciových trzích peklo. Dnes je situace o poznání lepší. Je to důvod k optimismu? Kdoví, snad ano, na trzích, včetně pražské burzy, viz grafy 4 a 5. převládá mírný optimismus.
Graf 4, Unipetrol, OS MACD a Bollingerova pásma k 16.3. - pro zvětšení klikněte
Graf 5, NWR, OS MACD a Bollingerova pásma k 16.3. - pro zvětšení klikněte
Finanční sektor se podařilo stabilizovat a hlavní světové ekonomiky již začínají opět mírně zrychlovat. Zběžný pohled tedy opravdu svádí k mírnému optimismu. Ale co detailnější pohled?
Podrobnější prozkoumání faktorů, které stojí za současným mírným růstem už tak pozitivní pohled na současný vývoj nenabízí. Koncem roku 2009 polevila monetární expanze. To se projevilo v oslabování růstu cen finančních aktiv, protože kde chybí přísun nových peněz, tam nerostou ani ceny. Skutečnost, že centrální banky celého světa přestaly dodávat do finančního systému likviditu se začíná nejvíc projevovat na dluhopisech. Jejich ceny jsou tlačeny dolů a sílí jejich "jištění" vyššími úroky.
Dalším důležitým momentem je fakt, že k uspokojení potřeb vlád tak začínají, pomalu ale jistě, chybět peníze. To se samozřejmě nejvíce projevuje na dluhopisech rizikovějších zemí. V příštích měsících už nejenže centrální banky nebudou v monetární expanzí pokračovat, ale naopak začnou svá opatření pozvolna stahovat. Ostatně o tom je i současné jednání americké centrální banky FED. Tento proces může mít brzy na finanční trhy velmi negativní dopad. A v tom také tkví čertovo kopýtko aktuální situace na světových finančních trzích.
A co na to konkrétně akciové trhy?
Na takovou otázku je velmi těžká odpověď. Chybí-li totiž finanční prostředky, peníze, mohou být po jistou dobu nahrazeny cennými papíry, konkrétně v této situaci akciemi, když hodnota dluhopisů, viz výklad výše, může mířit dolů. To může akciovým trhům napomoci k růstu. Nicméně situace je v současnosti velmi křehká a musíme ji velmi pozorně sledovat. Především výstupy z jednání FED.
Už jste navštívili náš seminář? Nejbližší se koná už 28.4.2010. Klikněte sem!
Už jste navštívili zdarma naše Denní grafy v Klientském servisu? Ne? Klikněte sem!
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?