Regulace prý konkurenceschopnosti maloobchodu nepomohou
PRAHA/BRUSEL (MEDIAFAX) - Před přijetím jakýchkoli opatření na zvyšování konkurenceschopnosti maloobchodu by měl být celý dodavatelský řetězec potravin posuzován jako celek. Uvádí se to ve výzvě evropského sdružení maloobchodu Eurocommerce určené politikům a ministrům zemědělství EU.
Podle ředitele Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Petra Hrubého mají totiž ministři ve dnech 14. až 15. prosince jednat mimo jiné o fungování dodavatelského řetězce potravin v souvislosti s nedávno vydaným Sdělením Evropské Komise týkající se analýzy evropského maloobchodu a tvorby cen potravin. Podle Eurocommerce může být přitom proces výroby a dodání potravin z farmy až na vidličku pochopen pouze tehdy, pokud je posuzován jako komplexní řetězec zahrnující výrobce, zpracovatele, maloobchodníky a nakonec spotřebitele. „Maloobchod je posledním, avšak nejvíce viditelným článkem tohoto řetězce,“ konstatuje ve své výzvě Eurocommerce.
To samé tvrdí i SOCR. „Pokud ministři zemědělství při svých jednáních nezohlední tuto realitu, je veškeré jejich úsilí k zajištění lepšího fungování dodavatelského řetězce potravin předem odsouzeno k neúspěchu,“ podotýká prezident SOCR Zdeněk Juračka. Podle jeho slov naopak napomáhá konkurence v maloobchodu udržovat nízké spotřebitelské ceny, což je v zájmu spotřebitele. Na druhou stranu je však podle něj maloobchod závislý na efektivních, konkurenceschopných a dlouhodobě udržitelných dodavatelských řetězcích.
„Maloobchod zdůrazňuje potřebu zachování volnosti základních smluvních vztahů, aby mohl udržet ceny tak nízko, jak je možné,“ uvádí Eurocommerce. Zcela opačně ale podle Juračky postupuje zemědělsko potravinářská lobby, která v minulých dnech prosadila v českém parlamentu zákon o významné tržní síle při prodeji zemědělských a potravinářských produktů a jejím zneužití. “Hospodářská soutěž je nejlepší zárukou toho, že spotřebitelům jsou poskytovány ty nejvýhodnější ceny. Monitoring cen potravin v EU, který se nyní projednává, skončí na další byrokracii a neposkytne reálné výsledky, protože spotřebitelské ceny jsou nejvíce ovlivňovány místními náklady a podmínkami, říká Juračka.
Petr Havel, ekonomika@mediafax.cz
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Regulace nájemného: Kvůli růstu nájmů chce ministryně Jana Maláčová regulaci. Podle expertů je to krok zpět a dostupnější bydlení nezajistí.
- Regulace nájemného: Kvůli růstu nájmů chce ministryně Jana Maláčová regulaci. Podle expertů je to krok zpět a dostupnější bydlení nezajistí.
- Odborný rada (rada) oddělení regulace cen (v rámci odboru regulace teplárenství)
- Odborný rada v oddělení regulace cen (v rámci odboru regulace elektroenergetiky)
- EMA a ředitelé národních agentur pro regulaci léčiv v EU/EEA HMA představují společnou strategii lékové regulace do roku 2025
- Cenová regulace v oboru VaK - Výměr MF pro rok 2021, cenová regulaci oboru vodovodů a kanalizací pro roky 2022–2026
- Orgány oprávněné k regulaci a kontrole. Cenové orgány oprávněné k regulaci a kontrole cen.
- Bylo chybou vycouvat z regulace menších bank, vytvořila se mezera mezi politikou Fedu a regulací - Johnson
- Komentáře k maloobchodu - mzdy dále klesají, ale maloobchodu to nevadí
- Maloobchod - červenec 2019: Růst tržeb v maloobchodě pokračoval
- Prodejní doba v maloobchodě, § 1 - Zákon o prodejní době v maloobchodě č. 223/2016 Sb.
- Maloobchod - červenec 2020: Tržby maloobchodu se vrátily k růstu, naopak v prodeji motorových vozidel přetrval meziroční pokles (04.09.2020)
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI