Analytici: Rekordní přebytek obchodní bilance rozhodně nesignalizuje obrat k lepšímu
PRAHA (MEDIAFAX) - Obchodní bilance ČR v září sice vykázala rekordní přebytek (+17,8 mld. Kč) za tento měsíc od začátku sledování, ovšem výsledek rozhodně nelze přeceňovat především kvůli propadu domácí poptávky. V komentářích k pátečním výsledkům zahraničního obchodu podle ČSÚ se na tom shoduje většina analytiků.
„Na zářijových výsledcích exportu je stále ještě vidět vliv německého šrotovného, které pohánělo výrobce automobilů a umožnilo jim překlenout propad výroby z první poloviny roku. Dopad šrotovného uvidíme ještě i v říjnovém vývozu, avšak poté už jeho efekt vymizí,“ předpokládá Petr Dufek, analytik ČSOB. „Například Škoda Auto zvýšila oproti loňskému září registrace svých nových vozů v západní Evropě o 32,1 procenta,“ podotýká Jaroslav Vomastek, ředitel Odboru ekonomických analýz Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.
Podle Dufka ještě po několik měsíců pocítíme pozitivní dopady levnějších surovin, které snižují hodnotu dovozu do ČR. „Levnější ropa a plyn stlačují dovozy o desítky miliard korun, avšak nejsou jediným důvodem, proč se letos obchodní bilance stále zlepšuje. Tím druhým, ještě významnějším je slabá domácí poptávka,“ upozorňuje Dufek.
Klesající spotřebitelská poptávka spolu s propadajícími se investicemi snižují zájem spotřebitelů a firem o dovážené výrobky. „Je to vidět nejen na nižším importu aut, ale i strojů všeho druhu. Firmy šetří, opravují a raději nepořizují nové investice, dokud nebude zřejmé, že ze zahraničí přichází stabilnější oživení,“ konstatuje analytik s tím, že výsledek není třeba přeceňovat. „Přebytek obchodu je sice vyšší, avšak export se stále propadá dvouciferným tempem a zatím nesvědčí o obratu k lepšímu.“
„Loňské září bylo posledním měsícem, kdy jak vývoz, tak dovoz ještě vykazovaly meziroční růst. Od loňského října jsme pak svědky poměrně výrazného poklesu zahraničního obchodu. Nyní již tedy jak vývoz, tak dovoz klesají dvanáctý měsíc za sebou,“ připomíná Jiří Šimek, analytik společnosti Citco. V dalších měsících podle něj ovšem efekt šrotovného vyprchá a meziroční srovnání cen ropy a dalších komodit už nebude vyznívat tak příznivě. „Loni na podzim šla ceny ropy poměrně rychle dolů, zatímco teď jdou ceny komodit nahoru,“ zmiňuje Šimek.
„Ačkoli je přebytek vyšší, než se čekalo, nepovažujeme to za dobrý výsledek,“ přidává se Vladimír Pikora, hlavní ekonom společnosti Next Finance. Také jeho znepokojuje především slabá domácí poptávka. „Zatímco vývoz klesl o 12,4 procenta, dovoz poklesl o 18,2 procenta. To je špatná zpráva, protože v porovnání s předešlým měsícem pokles vývozu i dovozu opět akceleroval. To nesignalizuje ozdravení ekonomiky,“ je přesvědčen. Záchranné balíčky podle něj zklamaly a na oživení ve tvaru písmene „V“ můžeme zapomenout. „Naopak musíme doufat v oživení ve tvaru ´U´, protože je zde stále reálná hrozba oživení ve tvaru ´W´,“ míní ekonom.
David Marek, hlavní analytik společnosti Patria Finance, upozorňuje na změnu směnných relací. „Vývoj kurzu koruny a cen vyváženého a dováženého zboží vylepšil obchodní bilanci v prvních devíti měsících letošního roku zhruba o 60 miliard korun. Loni v lednu až září dosáhla obchodní bilance přebytku 83 miliard. Kdyby se nezměnily směnné relace, byl by letos v lednu až září přebytek 55 miliard korun. Reálně tedy došlo ke snížení kladného salda zahraničního obchodu,“ upřesňuje analytik.
Zdá se, že brzké zlepšení není v dohledu. Jak potvrzují šetření Svazu průmyslu a dopravy ČR, v posledním čtvrtletí roku uvádí nárůst zakázek jen necelých 30 procent firem. „Zlepšování výsledku českého exportu bude záviset také na schopnosti firem přeorientovat se na ty země a regiony, které nebyly tak výrazně zasaženy globální recesí. Jde o asijský region, Severní Afriku či Irák a další země,“ dodává Dagmar Kuchtová, ředitelka zahraniční sekce Svazu průmyslu a dopravy ČR.
(Ke zprávě vydává agentura Mediafax infografiku)
Tomáš Cížek, cizek@mediafax.cz
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?