Nejdrastičtěji se krize podepsala na realitním trhu v Irsku, naopak se téměř nedotkla Belgie
PRAHA (MEDIAFAX) - Nejdrastičtěji se krize podepsala na realitním trhu v Irsku, naopak se téměř nedotkla Belgie. To jsou výsledky výzkumu trhu, které v pondělí představila realitní společnost Era Reality.
Irský realitní trh zažíval do roku 2008 intenzivní rozvoj, na kterém se podstatnou měrou podíleli cizinci (ponejvíce Poláci), kteří do země přicházeli za prací, tvrdí Francois Gagnon, prezident Era Europe.
„V některých irských městech tvořili Poláci až 60 procent populace,“ říká Gagnon. „Spolu s cizinci přicházely do Irska i cizí společnosti, pro které irská vláda připravila výhodné daňové podmínky. To nastartovalo ekonomiku a s ní i rozvoj na trhu realit.“
Kvůli ekonomické krizi přišlo ovšem spousta lidí včetně cizinců o práci, a ti se proto odstěhovali zpět do země svého původu. Makléři přišli o významnou část klientů, což s sebou přineslo výrazný pokles cen nemovitostí.
Ceny realit prudce klesaly i ve Velké Británii a Španělsku, kde značnou část zájemců o tamní nemovitosti tvořili právě Britové. Například ve španělské části Kypru, která je oblíbenou dovolenkovou destinací, se v první polovině roku 2009 uzavřelo o 58 procent méně transakcí než za stejné období předchozího roku. Počet transakcí uzavřených s cizinci klesl dokonce o tři čtvrtiny.
Krize se naopak nedotkla Belgie, ceny belgických nemovitostí zůstávají i během krize na dřívějších úrovních, tvrdí Gagnon.
„Belgická ekonomika je do značné míry nezávislá a pomáhá jí fakt, že Belgie je centrem Evropské unie, což pro zemi znamená množství ekonomických pobídek. Neméně podstatnou roli sehrála i tamní tradiční konzervativnost. V Belgii nikdy nebylo příliš jednoduché získat hypotéku, navíc Belgičané se snaží ji splatit v horizontu deseti, patnácti let,“ poukazuje Gagnon na aspekty, které zemi pomohly vyhnout se dopadům krize na realitní trh.
Podle Gagnona má český trh s nemovitostmi svým charakterem blíže k belgickému modelu. Dočasnou stagnaci má na svědomí nejen hospodářská situace, ale i fakt, že po letech nízkých cen nemovitostí v Praze se cenová hladina dostala na evropskou úroveň, tudíž poptávka cizinců po pražských nemovitostech přirozeně klesá.
„Zdá se, že situace na českém trhu se zlepšuje a dochází k oživení,“ uzavřel prezident Era Europe.
Vokurková Iva, vokurkova@mediafax.cz
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Nemovitosti, reality - byty, domy
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?