(Kurzy.cz)
Největší evropský projekt na větrnou energii postupuje za pomoci GE do druhé fáze
ČEZ Fantanele a větrné farmy Cogealac umožní Rumunsku dosáhnout stanovených cílů EU v oblasti obnovitelné energie
PRAHA, 7. září 2009 – GE Energy podepsala smlouvu na dodávku až 101 svých větrných turbín 2.5xl společnosti ČEZ Romania pro elektrárnu Cogealac. Právě ta představuje druhou fázi projektu Fantanele. Po dokončení obou fází vznikne vůbec největší kontinentální větrná farma v Evropě. ČEZ Romania je součástí největší středoevropské distribuční firmy ČEZ Group.
Evropská unie si stanovila za cíl snížit do roku 2020 emise skleníkových plynů o 20 procent, zároveň ale chce zvýšit podíl obnovitelné energie o 20 procent. Pro dosažení tohoto výsledku stanovila EU konkrétní cíle pro každý členský stát, a to na základě HDP na hlavu v dané zemi. Projekty Fantanele a Cogealac umožní Rumunsku dosáhnout těchto závazků stanovených EU a zvýšit podíl obnovitelných zdrojů energie, včetně větrné energie, v energetickém mixu země. Podle Evropské asociace pro větrnou energii (EWEA) bylo ke konci roku 2008 v Rumunsku pouze 10MW kapacity na výrobu větrné energie. To tvořilo méně než 1 procento celkové instalované kapacity na výrobu energie.
V říjnu 2008 společnost GE oznámila, že dodá 139 větrných turbín 2.5xl pro první fázi celého projektu, elektrárnu Fantanele. Stavební práce této fáze jsou již v plném proudu. Až bude v roce 2011 dokončena druhá fáze projektu, bude elektrárna disponovat celkovou kapacitou 600MW větrné energie, což bude stačit k pokrytí spotřeby více než 400 000 domácností.
Nová legislativa rumunské vlády je příznivě nakloněna rozvoji obnovitelných zdrojů energie a vláda poskytuje značné investiční pobídky pro větrné farmy a další projekty v oblasti obnovitelné energie. Program, který potrvá až do roku 2015, do země přitáhl investory i stavitele a vedl k důležitým projektům po celé zemi.
„Rumunsko je vynikajícím příkladem toho, jak dobře vedená politika může podpořit investice do energetického sektoru,“ říká prezident GE Energy pro střední a východní Evropu, Rusko a Společenství nezávislých států - Rod Christie. „Dobrá legislativa dláždí cestu takovým projektům, jako jsou právě Fantanele a Cogealac. Navíc pomůže Rumunsku dosáhnout svých energetických závazků v rámci EU a zároveň modernizovat a diverzifikovat svou energetickou infrastrukturu.”
Projekty Fantanele a Cogealac se nacházejí v oblasti Dobrogea v regionu Constanta, který má z celé země jeden z nejslibnějších potenciálů pro rozvoj větrné energie.
Technologie 2.5xl z dílny GE
Větrné turbíny GE 2.5xl představují nejvyspělejší technologii větrných turbín, a to jak z hlediska účinnosti, spolehlivosti i kompatibility s rozvodnou sítí. Technologie je navržena tak, aby ve své třídě nabízela co nejvyšší výkon. Konstrukčně vychází z 1,5MW větrné turbíny GE, jež je v počtu 12 000 kusů nejrozšířenější světově používanou větrnou turbínou.
Společnost GE nainstalovala již téměř 200 2,5MW větrných turbín v devíti různých zemích (v konfiguraci 50 i 60Hz) a tyto turbíny již za sebou mají přes milion hodin provozu. GE navíc uzavřela smlouvy na dodávky 2.5xl turbín na celý příští rok v celkové kapacitě přesahující 1GW.
Většina 2.5xl turbín určených pro evropské projekty se vyrábí v závodě GE v německém Salzbergenu, který byl nedávno rozšířen tak, aby mohl uspokojit rostoucí evropskou poptávku po větrných turbínách.
O společnosti GE Energy
GE Energy (www.ge.com/energy) je jedním z předních světových dodavatelů technologií pro výrobu a distribuci elektřiny. Společnost sídlící v Atlantě v americkém státě Georgie vykázala v roce 2008 příjmy ve výši 29,3 amerických dolarů. GE Energy působí ve všech odvětvích energetického průmyslu, včetně těžby uhlí a zemního plynu, jaderné energie, obnovitelných zdrojů energie, jako jsou vodní, větrné a solární elektrárny nebo zařízení na spalování biomasy a dalších alternativních paliv. Značná část produktů vyráběných GE Energy nese certifikát „ecomagination“, což je celofiremní iniciativa společnosti General Electric usilující o uvedení nových technologií, které uživatelům umožní reagovat na naléhavé ekologické problémy.
O společnosti GE
GE je diverzifikovaná společnost podnikající v oblasti infrastruktury, finančnictví a médií. Společnost se zaměřuje na jedny z nejpalčivějších problémů dnešního světa a svým klientům nabízí široké spektrum produktů od zařízení na výrobu energie, zpracování vody, přes dopravní řešení, zdravotnické nástroje až po finanční služby a informace. Společnost působí ve více než stovce zemí a zaměstnává přes 300 000 lidí po celém světě. Máte-li zájem o více informací, navštivte stránky společnosti na adrese www.ge.com.
Více zpráv k energiím a ceně energií
Poslední zprávy z rubriky Tiskové zprávy:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Energie - srovnání cen energií
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Forex trading online - investice do EUR/USD a ostatních měn
- Katastr nemovitostí - nahlížení do katastru nemovitostí online
- Důchodová kalkulačka - odchod do důchodu
- Třídění hmotného majetku do odpisových skupin, Příl.1 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Kdy do důchodu?
- Neomezená data 2023 - mobilní tarify s neomezenými daty, neomezený internet do mobilu
- Paušální daň pro OSVČ / živnostníky s příjmy do 800 tisíc
- Výpočet odchodu do důchodu
- Tabulka odchodu do důchodu
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?