TNBiz (TN.cz)
Finance  |  21.07.2009 03:30:02

Bernanke (Fed) možná v Kongresu vysvětlí únikovou strategii

Mediafax

WASHINGTON (MEDIAFAX) - Šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke by měl v úterý v americkém Kongresu vysvětlovat únikovou strategii Fedu z největší monetární expanze v historii. Uvedla to agentura Bloomberg, podle které takový krok očekávají ekonomové.

Fed během posledního roku napumpoval do bankovního systému jeden bilion dolarů pomocí výkupu dluhopisů a mimořádných úvěrů, čímž zdvojnásobil velikost vlastních aktiv. Podle hlavního ekonoma Barclays Capital Deana Makiho by ujištění, že inflace po skončení recese nepřeskočí očekávanou úroveň, mohlo zvýšit kredibilitu americké centrální banky. Centrální bankéři přitom zatím mluvili pouze o využívání zvláštních nástrojů monetární politiky, o strategii dosud ještě nepadlo v podstatě ani slovo.

"Teď nastal čas na to, aby byla specifikována úniková strategie," řekl Vincent Reinhart, bývalý ředitel měnových záležitosti Fedu, který v současné době přednáší na American Enterprise Institute ve Washingtonu. "Fed teď nemluví jednotným hlasem a Bernankeho projev v Kongresu by mohl být příležitostí k prezentaci společného pohledu centrálních bankéřů," dodal.

Federální výbor pro otevřený trh by měl ve středu zveřejnit aktualizovanou ekonomickou předpověď. V dubnu předpovídali pro příští rok inflaci ve výši jednoho až 1,6 procenta, zatímco pro tento rok by se měla pohybovat na úrovni mezi 0,6 a 0,9 procenta. Dlouhodobá předpověď pro růst cen se pohybuje mezi 1,7 a dvěma procenty.

Ekonomové také očekávají růst nezaměstnanosti ve Spojených státech. Míra nezaměstnanosti by měla na počátku příštího roku překročit hranici 10 procent a v průměru by v celém příštím roce měla podle průzkumu agentury Bloomberg dosáhnout 9,8 procenta. V lednu tohoto roku přitom nezaměstnanost dosahovala 7,6 procenta.

Ekonomové podle průzkumu agentury Bloomberg také očekávají, že Fed začne během třetího čtvrtletí toho roku zvyšovat hlavní úrokovou sazbu. Ta by pak v posledních třech měsících tohoto roku mohla dosáhnout jednoho procenta. V předchozím průzkumu se přitom ekonomové domnívali, že Fed se bude snažit držet úrokové sazby blízko nuly až do posledního čtvrtletí tohoto roku.

"Fed nechce v tuto chvíli vyvolat obavy na trhu ohledně zpřísňování monetární politiky a s tím souhlasím," řekl William Poole, bývalý prezident Fedu v St. Louis. "To znamená, že Fed by měl být otevřenější v tom, jak pozná, nebo jak bude určovat vhodný čas, kdy takovou politiku přijmout. Takovéto vysvětlení asi nebude a možná ani nemůže být příliš přesné, ale mohou určitě mít nějaká obecná pravidla," dodal.

Bernanke by měl vystoupit před sněmovním výborem pro finanční služby v úterý 21. června. Šéf centrální banky musí ze zákona dvakrát ročně vystoupit v Kongresu a osvětlit zákonodárcům činnost centrální banky a plnění hlavního úkolu, kterým je dosažení cenové stability a maximální zaměstnanosti.

"Vystoupení předsedy Bernankeho v Kongresu je logicky tím nejlepším místem, kdy tato témata otevřít v detailnější diskusi," řekl Maki. "Čím více kredibility se Fedu podaří získat ohledně únikové strategie, tím větší prostor bude mít z krátkodobého hlediska pro další stimulační politiku bez toho, aby se prudce zvyšovalo inflační očekávání," dodal.

Bernanke by měl během slyšení v Kongresu vysvětlovat situaci v ekonomice, která se stále ještě nevzpamatovala z úvěrové krize. Ta začala v roce 2007 a ještě více se prohloubila po pádu banky Lehman Brothers v září loňského roku. Ztráta 6,5 milionu pracovních míst od začátku recese vedla centrální banku k tomu, aby po snížení základních úrokových sazeb k nule pumpovala do ekonomiky další peníze.

Fed rozšířil úvěrování zvýšením půjček bankám, poskytl likviditu a také zachraňoval finanční instituce jako American International Group (AIG). Americká centrální banka také slíbila, že vykoupí hypoteční listy za 1,75 bilionu dolarů, dluhopisy ministerstva financí a federální agentury pro otázky bydlení. K 9. červenci Fed skoupil cenné papíry za 200,7 miliardy dolarů.

Zpětný prodej investorům může Fedu travat i několik let, tvrdí Lou Chrandall, hlavní ekonom společnosti Wrightson ICAP v New Jersey, a ze střednědobého hlediska se bude muset snažit zabránit zvýšenému přílivu peněz, který by mohl nastartovat růst inflace.

"Bude to trvat několik let, než je budou moci začít znovu prodávat, pokud vůbec," řekl Crandall.

Američtí centrální bankéři několikrát zmínili vznik dohod o zpětném odkupu, úrocích na rezervách a možnosti prodeje krátkodobých pohledávek, jako možnosti sterilizace rezerv v bankovním systému. Každý tento nástroj má ale své problémy. Dohody o zpětném odkupu by znamenaly, že Fed bude prodávat dluhopisy obchodníkům na Wall Street s dohodou, že je později znovu odkoupí. To by mohlo dohnat firmy, které obchodují přímo s americkou centrální bankou, aby uložily miliardy dolarů do hypotečních cenných papírů. "Komunita obchodníků a investorů ale nemá příliš chuť vrážet další biliony do hypoték," prohlásil Stephen Stanley, hlavní ekonom společnosti RBS Securities, která je jednou ze 17 společností, jež mohou obchodovat přímo s Fedem v New Yorku.

Představitelé Fedu také navrhli možnost prodeje vlastních cenných papírů, což by mohlo stáhnout další finanční prostředky z oběhu. Kongres ale návrh, který by vyžadoval nový zákon, nezaujal. Ministerstvo financí sice má program na krátkodobý prodej cenných papírů, který by měl zamezit růstu rezerv, to ale na druhou stranu komplikuje běžné půjčky na financování vládní spotřeby.

"Nebojím se, že by veškerý nárůst aktiv na rozvaze Fedu mohl generovat inflační problém," uvedl prezident newyorského Fedu William Dudlley během svého dubnového projevu v Nashvillu. "Centrální banka má schopnost ovládnout velikost své rozvahy během určitého času, jakmile se finanční podmínky a ekonomika zlepší," dodal.

To je ale podle RBS Securities pouze snaha přesvědčit trhy. Nedostatek jasných informací nemůže zmírnit obavy z růstu inflace, zvláště v případě, kdy Fed musí zvýšit své půjčky ministerstvu financí a investice do hypotečních cenných papírů, aby tím dále podpořil ochablou ekonomiku.

David Vandrovec, vandrovec@mediafax.cz


Poslední zprávy z rubriky Finance:

28.02.2012  Jak obchodovala Amerika 28. 2. 2012 Grant Capital (Grant Capital)
27.02.2012  Jak obchodovala Amerika 27. 2. 2012 Grant Capital (Grant Capital)
27.02.2012  Evropské burzy oslabují, pražská burza udržela úroveň z konce minulého týdne Investiční bankovnictví (Komerční banka)
27.02.2012  ECB už 2 týdny nekoupila žádné vládní dluhopisy Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688