Čeká stavební trh stagnace nebo ozdravný proces?
Krize jako výchovná lekce pro investory
Energeticky úsporné stavby jsou v Česku převážně záležitostí rodinných domů, zatímco v komerčním developmentu se prosazují jen výjimečně. Vyšší poptávka po nízkoenergetických a pasivních domech v segmentu rodinných domů je logická. Soukromý vlastník rodinného domu, který je zároveň jeho uživatelem, se chová vždy o poznání zodpovědněji. Má zřejmý zájem na tom, aby byla stavba hospodárná, někdy i za cenu vyšší počáteční investice. U soukromých firem by se dal očekávat podobný zájem. Bezbřehý optimismus spojený s momentálním ekonomickým růstem ale bohužel často vedl k neefektivnímu plýtvání. Velkorysé utrácení se stalo takřka módní záležitostí. Očekávané zpomalení hospodářského růstu a škrty výdajů nyní logicky povedou k hledání úspor také v oblasti energií. U stávajících staveb to znamená často náročné rekonstrukce u novostaveb zodpovědnější přístup v projektování a hodnocení investic v dlouhodobějším horizontu. Paradoxně tak současná krize může vést k rozmachu výstavby tzv. zelených budov a ke zvýšení kvality staveb
Bič na developery
Analytici očekávají podobný dopad krize také u bytové výstavby v rámci developerských projektů. U developerů dosud převažovala jediná motivace. Stavět s nejnižšími náklady (což vylučuje sofistikovanější a nákladnější nízkoenergetické projekty) a prodat s nejvyšším možným ziskem. O klienty nebyla dlouho na stavebním trhu nouze. U nemovitostí u nás zavládla podobná atmosféra jako u akcií na světových burzách. Dlouho jsme žili v období spekulace na nekonečný růst cen, spousta investorů kupovala byty pouze v očekávání zisku a skutečné kvality nemovitostí včetně jejich provozních nákladů často stály zcela stranou.
V současnosti ale začíná nabídka převyšovat poptávku a zdá se, že zdravá konkurence zavládne i mezi developery. Vlivem zdražování energií a výraznější osvěty začali klienti vyhledávat kvalitnější úsporné projekty. V době finančních a burzovních otřesů navíc investice do kvalitní nemovitosti může přinést vhodné rozložení rizik. Dobře prodejné přitom budou zejména nízkoenergetické stavby, které kombinují vysoký užitný komfort s minimální energetickou spotřebou a kterých je u nás stále velký nedostatek.
Dalším stimulem pro nízkoenergetickou výstavbu bude od nového roku také povinná certifikace novostaveb podle Průkazu energetické náročnosti budovy. Cílem certifikace je mimo jiné poskytnout vlastníkům a nájemníkům budov informace o reálné provozní náročnosti objektu (průkaz se dokládá také při prodejích a pronájmech budovy nebo její části). „Průkazy by mohly dát masivní impulz trhu s nízkoenergetickým bydlením a pozvednout kulturu bydlení v České republice o stupeň výš,“ říká Ivana Havlíčková, marketingová manažerka společnosti vyrábějící pórobeton YTONG. „Nedělejme si iluze, že všechny stavby, které se dnes prezentují na trhu s nemovitostmi jako nízkoenergetické, takové skutečně jsou. Kupující nebo zájemce zatím stále jen těžko získává relevantní informaci o provozních nákladech nemovitosti. Dosud neexistovalo jedno srovnávací kritérium, kterým bude až nový Energetický průkaz,“ dodává Havlíčková. Průkazy by mohly přispět ke zprůhlednění trhu, který zvýhodní nabídku, respektive cenu objektů s úsporným režimem. Pro developery a projektanty by se tak certifikace mohly stát „bičem“, který bude výstavbu směřovat ke skutečně úsporným stavbám a nikoliv jen domům, které předepsané normy splňují těsně na hranici požadavků.
Tradiční materiály na zelené výzvy nestačí
Nízkoenergetický trend je ve stavebnictví zřejmý již několik let. Zpomalení stavebnictví a zdražování energií ho ale nyní pravděpodobně podstatně urychlí. Tyto tendence jsou zřetelné již na prodeji stavebních materiálů v roce 2008. Zatímco tradiční zdicí materiály jsou v propadu a jen pomocí velkých slev dosahují prodejů, které by se přiblížily loňským číslům, moderní energeticky úsporné materiály zažívají růst. Dobrým příkladem jsou například moderní tepelně izolační tvárnice z pórobetonu, které již dosahují přibližně třetinového podílu na domácím trhu se zdicími prvky. „Cítíme zjevný příklon zákazníků k moderním materiálům a technologiím. Zákazníci upřednostňují dražší materiál s lepšími vlastnostmi jako třeba tvárnice YTONG Lambda pro úsporné a nízkoenergetické domy. Již si dokážou spočítat, že se jim investice během provozu domu mnohanásobně vrátí. S posílením tohoto trendu počítáme i v příštím roce,“ dodává Ivana Havlíčková.
Ačkoliv je v důsledku stagnace označováno stavebnictví jako jedno z nejohroženějších odvětví, můžeme na současném stavu najít i jasná pozitiva. Krize může vést k segmentaci trhu, tlaku na kvalitu nově stavěných objektů a k určitému „ozdravení“stavebnictví. Po několika hektických letech to minimálně investoři a zákazníci stavebních firem ocení.
Zatřídění budovy podle Průkazu energetické náročnosti budov je v České republice povinné pro každou novostavbu (včetně RD) od 1. 1. 2009.
(Autor: Ytong, Česká republika)
Poslední zprávy z rubriky Tiskové zprávy:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Plyn - vývoj cen zemního plynu na komoditních trzích
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Náhrada mzdy za karanténu nebo nemoc v roce 2020 - Kolik peněz dostanete za prvních 14 dnů?
- Nový stavební zákon
- Zákon stavební zákon č. 283/2021 Sb.
- Sleva na manželku 2023 - 24.840 Kč. Slevu na manžela nebo manželku můžete uplatnit, pokud manželka / manžel nemá příjmy vyšší než 68.000 Kč.
- Čeká stavební trh stagnace nebo ozdravný proces?
- Akciové trhy čeká stagnace. Vývoj v podobě "W" je podle analytiků méně pravděpodobný
- Akciové trhy čeká nejspíše dlouhodobější stagnace / BIG EXPERT - akcie + měny, úrokové míry: týden od 30. 11. 2009
- Německo - inflace v dubnu dále zpomalila, trh čekal stagnaci
- UK - HDP v říjnu oslabil o 0,3%, trh přitom čekal stagnaci
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?