Nový seriál Kurzy.cz o finančních podvodech: Díl II: Trendy v kriminalitě s bankovními kartami
Útoky na účty, potažmo tedy peníze klientů bank, v podstatě tedy bankovní kriminalita se dá rozdělit do několika podskupin. Za hlavní experti na bezpečnost v oblasti financí považují Podvodné úvěry a Rizikové obchody v investičním bankovnictví a na finančních trzích, Zneužívání a padělání dokumentů a z nich plynoucí aktivity, Směnečné a šekové podvody, Padělání platidel, Účetní podvody a Podvody s platebními kartami. U těch se zastavíme blíže.
Sami byste jistě, laskaví čtenáři, přišli na to, že kriminální aktivity spojené s platebními kartami mohou zahrnovat vše od krádeží platebních karet přes jejich kopírování tajným zařízením, připojeným třeba k bankomatu až po krádež údajů na kartě a zaplacení „cizí kartou“ na internetu. Je proto nasnadě, že způsobů, jak zneužít platební kartu, je víc než dost. Můžeme akceptovat předpoklad, že rozsah zneužití bankovních karet je úměrně závislý na možnostech použití tohoto bankovního produktu pro klienty. Čím větší možnosti tím vyšší pravděpodobnost a riziko potenciálního zneužití. Příkladem může být platební karta použitelná pouze v ČR, která není „v zájmu“ mezinárodních organizovaných zločineckých skupin a to z prostého důvodu, že její zneužití je omezeno pouze na území ČR. Některé analýzy k tématu proto varují, že útoky na vaše peníze zdaleka nekončí tzv. skimmingem, který se v bankovní branži považuje za dokonalejší verzi tzv. libanonské smyčky.
Libanonská smyčka je jednoduché zařízení, které neoprávněně zadrží vaši platební kartu, kterou nic netušící majitel / vlastník / klient vložil do štěrbiny bankomatu. Jde tedy v podstatě o technickou úpravu bankomatu podvodníkem, při níž bylo použito například speciální pouzdro s přilepeným magnetickým páskem tzv. smyčkou, která kartu po vložení do ATM zadrží a způsobí poruchu bankomatu. Z praxe jsou známé případy, že v momentě zachycení karty „Libanonskou smyčkou“ se najednou objeví v okolí bankomatu další „osoba“, která již při vkládání karty do bankomatu pozorovala klienta jak zadával PIN kód nebo se pokouší poskytnout radu aby klient zadal čtyři „0000“ a pak svůj PIN, že je to ověřený způsob jak bankomat odblokovat. Samozřejmě, že se jedná pouze o trik jak získat PIN. Jakmile držitel karty odejde od bankomatu, ve víře, že mu ji bankomat spolkl, zařízení i se zachycenou kartou pachatel z bankomatu odstraní a jde vesele vybrat hotovost. Zdokonalená verze tohoto „technického zařízení“ pak umožňuje kopírovat údaje o platební karty přímo z jejího magnetického proužku a pomocí miniaturní kamery získat i PIN. Z pohledu pachatele výhodou tohoto, náročnějšího podvodu je, že klient si hned nic neobvyklého nevšimne a zneužití karty zjistí až z odstupem několika dnů nebo týdnů na základě výpisu z účtu nebo informace z banky, že mu byli vybrány jeho finanční prostředky z bankovního účtu.
Přesto se dá říct, že Libanonská smyčka je na ústupu. Dobrý výsledek je ovlivněn především technickými úpravami bankomatů ze strany výrobců a informovaností klientů o tomto riziku. Své přidává také zavádění čipových bankovních karet, které jsou hůře padělatelné. Byly ovšem zaznamenány již případy podvodných jednání i u čipových karet. Jednalo se mechanické vyříznutí čipu z bankovní karty a následné nahrazení čipu např. ze SIM karty, nebo telefonní karty, ale v případě obezřetné postupu klienta při placení např. v hotelu, restauraci, kdy klient dodržuje pravidlo NESPUŠTĚNÍ své platební karty z očí, se dá tomuto podvodu účinně zabránit. Obecně pro tento typ bankovní kriminality platí známá mediální klišé – mějte své peníze pod průběžně a neustále pod kontrolou, nevybírejte peníze z bankomatu, který se vám „nezdá“, výběry uskutečňujte nejlépe na veřejných místech, kde efektivně působí prvek veřejné kontroly a prevence, nebo v bankomatech umístěných v pobočkách bank, u kterých lze předpokládat vyšší kontrolu.
Důležitou otázkou ovšem zůstává, jaké jsou možnosti policie odhalit a zlikvidovat podobné činy. Policie obecně se snaží postupně vytvářet specializované týmy, které jsou dostatečně vyškolení v oblasti ¨nejen IT technologií, ale i v oblasti bankovního platebního styku. Problém však je to, že zmíněné útvary jsou doménou spíše jen větších měst. V případě, že se setká policista z Okresního útvaru s tímto druhem kriminality, ne vždy je schopen dostatečně reagovat a nasadit patřičně účinné vyšetřování a dopadení pachatele. K počítačové finanční kriminalitě je potřebný dostatek odborných znalostí a zkušeností. Jedná se o dlouhý a náročný proces přípravy policistů. Podobný závěr lze podle odborníků učinit i nad internetovou kriminalitou, kde policie zvlášť zaostává v technickém vybavení za zločinci.
Nelze očekávat, že by se stal zázrak a útoky ze strany podvodníků na naše peněženky a bankovní účty by přestali existovat. Jak v dnešní době, tak i v budoucnosti budeme vystaveni riziku nejrůznějších, nových forem a metod finančních podvodů a triků v oblasti finančního světa. Otázkou zůstává jak velké bude toto riziko a zejména pak jak velké budou negativní dopady z hlediska finanční ztráty způsobené občanům – klientům. Aby úspěšnost podvodníků bylo co nejmenší a abychom ochránili své peníze dostatečně zachovejme si vždy zdravý „selský“ rozum a mějme na paměti riziko a hrozbu, že stále ještě může existovat někdo, kdo by si velice rád naše finanční prostředky přivlastnil! Neulehčujme podvodníkům jejich „práci“ a mějme alespoň minimální povědomí o rizicích a nebezpečí, kterému jsme vystaveni.
Seriál vznikl ve spolupráci s Eduardem Jeleňem, specialistou na problematiku bezpečnosti investic
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?