DOWER-D: ECM, NWR - kdo potrestá USA za vývoz finanční krize?
Nastal čas podívat se na problémy trochu jinak. Aktuální vývoj na akciovém trhu není jen krize, ale také zrcadlo pro poznání sama sebe a našich investičních technik. Jací jsme vlastně investoři? Jak se k podobným situacím jako je ta nynější stavíme? Obchodujeme za své? Obchodujeme za vypůjčené peníze?
To jsou správné otázky, které bychom si měli v těchto krušných dobách klást. Například ta poslední. Pokud obchodujeme za vypůjčené peníze, pak jsme si ztráty buď doplatili, nebo nám už obchodník všechno prodal a utrpěli jsme těžké ztráty. Nestojí to za zamyšlení?
Právě tyto aspekty současného stylu obchodování se mohou brzy stát hrobem dosavadní podoby investičního bankovnictví a fungování akciových trhů. Budiž nám proto aktuální vývoj pro příště ponaučením. Vlastní (rozuměj za vlastní peníze) investice vedou sice dočasně k poklesům, možná i dlouhodobějším, ale máme velkou naději, až se trh uklidní, že se nám investované finanční prostředky vrátí. Obchodujeme-li ale za vypůjčené peníze, marginy, dochází většinou v podobných situacích, v jaké se právě nacházíme, k nevratným ztrátám, leda bychom ztráty obchodníkovi donekonečna dopláceli. Tolikrát jsme už o tom psali. Přemýšlejme o tom.
Myslíme si proto, že budeme brzy svědky rychlé změny současné podoby investičního bankovnictví. Vážně hrozí zánik jeho dnešní podoby - viz například technika obchodování, konkrétně známé fungování stop-lossů, viz grafy 1 a 2. Nelze vyloučit ani zánik dnešní podoby akciového trhu.
Graf 1, ECM, SPAD, Japonské svíce a QStick k 16.9. - pro zvětšení klikněte
Graf 2, NWR, SPAD, Japonské svíce a QStick k 16.9. - pro zvětšení klikněte
Jinou důležitou otázkou dneška je, kdo potrestá USA za vývoz finanční krize. Kuba vyvážela revoluci, Spojené státy zase finanční krize. Včerejší kolaps na pražské burze byl totiž přímou reakcí na to, co se děje v USA. Po krachu Lehman Brothers vypukla panika. Který ústav přijde na řadu příště? Takové a podobné otázky vyvolaly výprodej akcií po celém světě.
Na otázku kdo potrestá USA odpovídá emeritní profesor ekonomie na vídeňské univerzitě Erich Streissler. Krátkodobě zasáhne nynější finanční krize více Asii a Evropu než samotné USA. Dlouhodobě to bude ale sama Amerika, kdo se dostane do dlouhé a vleklé stagnace. Potrvá 10 až 15 let.
V reakci na pád jedné z největších investičních bank světa Lehman Brothers vyjádřil Streissler názor, že na rozdíl od recesí minulých desetiletí nejsou nyní USA věřiteli, ale převážně dlužníky. Proto podle něj krize bezprostředně postihne v první řadě věřitele, a těmi jsou dnes především Čína, Indie a evropské státy v čele s Velkou Británií. Dlouhodobě ale krize uvrhne do stagnace právě USA, soudí Streissler. Jinou krátkodobou hádankou - která ale musí být vyřešena v řádu hodin - je budoucnost americké pojišťovny AIG. Její akcie včera v jednu chvíli spadly až o 70% kvůli obavám o její zdraví.
Pokud se týká analýz TA a indikátorů jsou součástí naší pravidelně aktualizované elektronické učebnice technické analýzy, která patří do eServisu DOWER-D. Na domovských stránkách DOWER-D také přinášíme každý den jednu zajímavost TA - zde.
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?