Situace na US akciových trzích ze dne 27.6.2008
Čtvrteční obchodování na Wall Street skončilo velmi nevydařeně a dá se říci, že i do jisté míry vystrašilo ty méně otrlé investory od dalšího setrvání ve svých složitě nabytých pozicích. Nicméně jak se říká, když všichni prodávají, je pro tu nejužší hrstku investorů čas na nákup po adekvátní fundamentální a technické analýze. Vraťme se zpět k nemilé realitě, neboť všechny hlavní US indexy skončily ve zhruba 3% minusech a bude velmi složité za současných podmínek na trhu a naladění trhu dosáhnout určité změny, pokud je to vůbec možné. Na trhu se objevily velice špatné zprávy od brokera Goldman Sachs (který byl včera takovým „hrobařem“ trhů), který jednak řekl, že US brokeři již nejsou nadále vhodní do portfolií, resp, atraktivní na nákup a snížil jejich hodnocení na neutral a ještě navíc umístil Citigroup na tzv. conviction sell list. Další akcí Goldman Sachs bylo snížení ratingu General Motors na sell s cílovou cenou 11 USD za akcii. Firma GM to odnesla takřka 11% poklesem kursu akcie. Dalším negativním faktorem byl opětovný nárůst ceny ropy, která zaznamenala nový rekordní zápis na hodnotě 140,39 USD za barel (nyní nový rekord ropy 141,71 USD). Zlato nyní stojí 917,50 USD za trojskou unci. V korporátní sféře ještě také působil velmi opatrný výhled firem Research in Motion, Oracle a Nike.
Za těchto podmínek není tedy divu kam se hlavní US akciové indexy dostaly, neboť např. index DJIA klesl na nejnižší stav od 11.9.2006 a pokud zbývající dva obchodní dny nebudou nějak zázračně dobré, bude tento měsíc červen nejhorším z hlediska výkonnosti index DJIA od roku 1930. Hlavní US akciové indexy mají tyto hodnoty: Blue chips index Dow Jones Industrial Average je na úrovni 11453,40 bodů (-358,40 bodů, resp. -3,03%) s tím, že žádný ze 30 komponentů indexu neskončil v plusu. Technologický index Nasdaq Composite se zastavil na hodnotě 2321,37 bodů (-79,89 bodů, resp. -3,33%). Širší index Standard and Poor´s 500 se nachází na hladině 1283,15 bodů (-38,82 bodů, resp. -2,94%).
Včerejší makroukazatele ovšem nebyly nijak špatné, ale trhy je vahou svého pesimistického sentimentu takřka zcela ignorovaly. Indikátor GDP za 1.Q. ve finální verzi vyšel na 1% růst US ekonomiky, lehce nad očekáváním. Rovněž prodej existujících domů a bytů byl poněkud lepší než očekávání. Dnešní makroukazatele budou obsahovat tyto položky: Personal Income za květen 08 s číslem 0,4%, dále Personal Spending za květen 08 s cifrou 0,7% a poté inflační údaj PCE Core Inflation za květen 08 s očekáváním 0,2%. Pivovar Anheuser-Busch (BUD) formálně odmítl nabídku rivala InBev na převzetí za 46,3 mld USD a údajně by potřeboval dalších 7,1 mld USD na „přesvědčení“ Boardu pivovaru BUD a realizaci dealu. Na forexových trzích se cross rates EUR/USD pohybují kolem hranice Asijské akciové trhy také silně kulhají: Nikkei 225 -2,01%, HangSeng -1,65 % a Shanghai Comp. -5,29%. |
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?