Růst cen komodit ještě pořád není u konce
Medvědí obchodníci na trhu s americkou kukuřicí zažívají těžké dny. Trh dnes opět otevřel podstatně výš a vyšlápl si až na nové historické maximum 672,65 USD/100 bušlů, přičemž „za vše může“ panika na trhu s ropou a dál oslabující americký dolar. Samozřejmě i další faktory hrají klíčovou roli, jako například počasí (lokální záplavy na polích na středo-západě v USA).
Z důvodu oslabení americké měny šly nahoru i ceny dalších komodit, což lze pozorovat jak na trhu ropy tak i na trzích pšenice, sojových bobů a rýže. Cena pšenice tak vzrostla až k 50% fibonacciho úrovni na 836,75 USD/100 bušlů (týdenní graf, růst ceny od dubna 2006). Sojové boby se obchodují cca na 1480 USD/100 bušlů, blízko další hladiny rezistence 15 USD/bušl. V případě sójových bobů se však může již brzy opět mluvit o nových historických cenových maximech. Důvody budou podobné jako v případě kukuřice: i sója se používá pro výrobu biopaliv a situace v Argentině pořád není dořešena.
Dnešní obchodování se zemědělskými komoditami bude hodně záviset na situaci na trhu s americkou měnou a ropou. Jestli se nic převratného nestane, trhy by mohly kolísat na dosavadních cenových úrovních. Ve večerních hodinách pak bude zveřejněna zpráva o vývoji úrody v USA tzv. týdenní zpráva Crop progress (uvidíme, zda budou potvrzené velké obavy ohledně poškození úrody kukuřice a částečně už i sójových bobů). Jinak by měli trhy dále vyčkávat na zítřejší důležitou měsíční zprávu WASDE, zpráva o světové nabídce a poptávce po zemědělských komoditách včetně jejich oseté plochy. Tato zpráva bude zveřejněna zítra před otevřením obchodování na flooru v 16.35h. V případě kukuřice bude trh extra netrpělivý, protože se očekává zveřejnění o kolik procent bude letos doopravdy menší osetá plocha v USA z důvodu špatného počasí během osevních měsíců.
Pro zajímavost jen připomenu, že letos se zmenšila osevní plocha pro kukuřici o cca 8% a ani tuto zmenšenou plochu se nepodařilo osít, přičemž místo americké kukuřice se pak osévaly sójové boby. V době, kdy ropa láme jeden cenový rekord za druhým je pak situace na trhu s kukuřicí opravdu napjatá a teprve zítra bude zveřejněna jedna z oficiálních informací o jak veliké snížení letošní úrody americké kukuřice by se mohlo jednat. USA je hlavním světovým producentem i exportérem kukuřice.
Autor: Jana Albertová (jana.albertova@xtb.cz)
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?