(Kurzy.cz)
USA - Inflace v dubnu klesla víc, než se čekalo
CPI USA
(04 2008 bez sez. vlivu, m/m): CPI USA (04 2008, y/y):Skutečnost: 0,2% Skutečnost: 3,9%
Očekávání: 0,3% (Bloomberg, Reuters) Očekávání: 4,0 (Bloomberg, Reuters)
Předchozí: 0,0% Předchozí: N/A
CPI USA bez cen energií a potravin (04 2008 bez sez. vlivu,m/m): CPI USA bez cen energií a potravin (04 2008, y/y):
Skutečnost: 0,1% Skutečnost: 2,3%
Očekávání: 0,2% (Bloomberg, Reuters) Očekávání: 2,4% (Bloomberg,Reuters)
Předchozí: 0,0% Předchozí: N/A
Rozbor: Růst cen energií se v dubnu meziměsíčně zastavil po růstu o 1,9% m/m v březnu když ceny benzínu klesly o 2,0% m/m po růstu o 1,3% m/m v březnu a ceny energií domácností v dubnu posílily o 2,2% m/m po růstu o 2,0% m/m v březnu , ceny potravin se v dubnu zvýšily o 0,9% m/m po růstu o 0,2% m/m v březnu. Ceny bydlení se v dubnu zvýšily o 0,3% m/m po růstu o 0,4% m/m v březnu. Ceny automobilů a nových automobilů v dubnu od začátku roku opět meziměsíčně klesly, tentokrát o 0,2% m/m po růstu o 0,1% m/m v březnu, nižší růstovou dynamiku vykazují také jiné kategorie, například ceny rekreací v dubnu klesly o 0,1% m/m po růstu o 0,3% m/m v březnu a nebo dokonce obvykle silně rostoucí ceny léků a lékařské péče v dubnu klesly respektive rostly o 0,2% m/m po růstu o 0,4% m/m respektive o 0,1% m/m v březnu.
Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Zpráva je velmi příznivá a svým významem zastiňuje domnělou zprávu týdne, úterní dubnové maloobchodní tržby/maloobchodní tržby bez prodeje automobilů, které sice byly opticky nad očekáváním, nevyvrátily ale příliš důkazy slábnutí růstu spotřeby domácností. Důležitost a příznivá náplň dnešní cenové zprávy je daná částečně odchylkou od očekávání trhu, zčásti slabostí inflace na jaře a hlavně komplexním oslabením inflace od začátku roku. Zpráva potvrzuje pokles inflace od začátku roku ve srovnání s cenovým vývojem ve čtvrtém čtvrtletí, když silnější růst cen potravin vyvažuje zpomalení růstu cen energií a také ostatních cen. Je to důležitý signál v době silně rostoucích cen ropy, potravin a jiných komodit a obav z přenosu inflačních tlaků, což dílem naznačily i poslední zvýšené údaje indexu PPI a indexu PPI bez cen potravin a energií. Fed také v posledních měsících naznačil větší obavy z inflace a tím i omezený prostor pro případné další snižování úrokových sazeb. Inflační vývoj ale ukazuje, že vývoj cen zpracovaných ropných produktů vykazuje nižší cenový růst, růst ostatních cen také zpomaluje zřejmě také kvůli trvale solidnímu růstu produktivity práce, zpomalení růstu ekonomiky, oslabení expanze trhu práce, rezervám trhu práce, nízkému růstu mezd a tak i jednotkových pracovních nákladů. Ačkoliv prudké snižování úrokových sazeb Fedu v posledních čtvrtletích pomůže ekonomickému oživení, příznivý inflační vývoj umožňuje ještě hlavní úrokovou sazbu snížit, bude-li to hospodářská slabost vyžadovat. Zpráva zvyšuje dosud spíše menší pravděpodobnost, že Fed ještě může hlavní úrokovou sazbu snížit o 25bps na příštím červnovém zasedání o úrokových sazbách z důvodu nebezpečí většího oslabení ekonomického růstu, hlavně spotřeby domácností.
Dopad na výhled monetární politiky: Zpráva je příznivá pro trhy a nepříznivá pro dolar, ten k euru po ní nepatrně oslabuje. Index německé burzy DAX po zprávě roste o 0,9%.
Josef Kvarda
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI