Jan Vejmělek (Komerční banka)
Měny-forex  |  16.10.2000 13:36:49

Kurzy měn: Závěr uplynulého týdne byl ve znamení dalšího výrazného pádu jednotné...

Ranní zpráva Komerční banky

Datum : 16.10.2000

Kurz USD/EUR



       Závěr uplynulého týdne byl ve znamení dalšího výrazného pádu jednotné evropské měny, která se tak dostala na svou nejslabší úroveň za poslední tři týdny, tedy od společné koordinované intervence Evropské centrální banky a dalších centrálních bank zemí G7 ve prospěch eura.

       Během pátečního dopoledne se sice euro ještě drželo a dokonce mírně posilovalo, když se kurz z ranních kotací 0,8620 vyšplhal kolem poledne až k 0,8655. V průběhu pozdního odpoledne a zejména během amerického obchodování však nabralo euro jednoznačně oslabující trend, když se po prolomení hladiny 0,8600 zastavilo až na 0,8530. Protože v samotném závěru obchodování přišla na trh mírná korekce, zakončilo nakonec euro uplynulý týden na hladině 0,8560.

       I v pátek bylo euro pod tlakem díky silnému napětí na Blízkém východě a z tohoto titulu rostoucích cen ropy. K tomu se však přidaly i některé další faktory. V pátek odpoledne byla totiž zveřejněna netrpělivě očekávaná čísla amerických maloobchodních tržeb a výrobních cen. Reálné maloobchodní tržby vzrostly v září o nečekaně výrazných 0,9%, ačkoli trh očekával jejich navýšení o pouhých 0,6%. I po očištění o prodej automobilů si maloobchodní tržby polepšily - o 0,7%, což je opět nad tržním očekáváním 0,5%.

       Ceny amerických průmyslových výrobců se v září zvýšily o 0,9%, což bylo mnohem více než očekávaných 0,5%. Po očištění o volatilní ceny potravin a energií si však PPI připsal pouhá 0,3%, i když je to stále více, než očekával trh (0,1%). Zveřejněná data tak potvrdila, že americká ekonomika je stále dynamická a neztrácí na růstovém tempu. Inflace zůstává i nadále pod kontrolou, i když se potvrzují slova Fedu, že je třeba ji neustále sledovat, protože potenciální nebezpečí rychlejšího růstu cenové hladiny tady je.

       Páteční příznivá čísla tak ukončila před tím panující pesimismus, že americká ekonomika zpomaluje, na to doplácely zejména americké akcie. To pak bylo impulsem pro výrazné posílení amerických akcií. Zatímco index Dow Jones si připsal solidních 1,57%, technologický index Nasdaq posílil o neuvěřitelných 7,87%. To samozřejmě znamenalo pro americkou měnu výraznou podporu.

       Euro se tak již nachází na nejslabší úrovni od zářijové intervence. Obavy z jejího možného opakování poněkud snížil prezident ECB W.Duisenberg. Ten v rozhovoru pro Times uvedl, že v případě kdy je kurzová volatilita způsobená externími vlivy (= napětí mezi Izraelem a Palestinou), nemyslí si, že by bylo vhodné zasahovat přímo na trhu ve formě intervence. Na druhé straně však je již kurz eura tak nízko, že Duisenberg mohl záměrně mlžit, aby byl trh intervencí více překvapen. Na závěr lze konstatovat, že i když sentiment na trhu hovoří i nadále spíše pro dolar, trh počítá i s eventualitou intervence.

      

Kurz JPY/USD



       Vzhledem k tomu, že většina hráčů na trhu upírala v pátek své zraky ke kurzu eura, stál tento trh stranou zájmu investorů. To se promítlo i na kurzovém vývoji. Kurz se po celý pátek udržel v pásmu mezi 107,50 a 107,90, když kurzové pohyby byly pouze výsledkem technického obchodování. Závěr obchodování kurz zastihl na úrovni 107,78.

       V průběhu dnešního tokijského obchodování získal americký dolar podporu a z otevíracích hodnot těsně nad hladinou 107,60 se postupně vyšplhal až k úrovni 108,00. Tato hladina zatím prolomena nebyla, dnes ráno se kurz nacházel těsně pod ní. Pro další vývoj na tomto trhu bude nejdůležitější to, jakým způsobem se bude vyvíjet situace na trzích euro-dolar a euro-jen. Zajímavé též bude, zda se udrží rostoucí trend na americkém akciovém trhu.

      

Kurz CZK/EUR



       Na v pátek ráno zveřejněná data maloobchodních tržeb koruna žádným zásadním způsobem nereagovala, data byla pouze mírně vyšší než trh v průměru očekával. Po otevření na relativně slabší úrovni 35,48 (zřejmě díky dalšímu oslabení polského zlotého) koruna dále neoslabovala a hladinu 35,50 neohrozila. Naopak v průběhu celého pátečního dne lehce posilovala směrem k 35,38. Nakonec koruna skončila na 35,39, což odpovídá v markovém vyjádření hodnotě 18,09 CZK/DEM.

       Protože se v pátek nepodařilo prolomit hladinu 35,50, potvrdilo to náš názor, že koruna by se měla v nejbližších dnech udržet v pásmu mezi 35,30 a 35,50. Nějaký kurzový impuls, který by mohl vést k prolomení tohoto pásma, lze očekávat až koncem týdne, kdy budou zveřejněna důležitá čísla našeho zářijového zahraničního obchodu.

      

Kurz CZK/USD



       Překvapivě klidná byla převážná část pátečního obchodování koruny proti dolaru, když se kurz prakticky po celý den držel v pásmu mezi 40,90 a 41,10. Mírné posilování koruny proti euru bylo vykompenzováno mírným posilováním eura proti dolaru. K výraznější změně na trhu došlo až v závěrečných hodinách obchodování, kdy američtí obchodníci své měně pomohli v reakci na příznivá makroekonomická data, která byla v pátek odpoledne zveřejněna, a následný výrazný růst amerického akciového trhu. Koruna tak oslabila výrazně nad hladinu 41,00, když uzavírala na 41,20. To je nejslabší hodnota české koruny od zářijové intervence ECB.

       Protože z domácího trhu neočekáváme žádní kurzotvorné impulsy a koruna proti euru by tak měla být klidná, bude dnes kurz koruny proti dolaru determinován zejména situací na trhu euro-dolar. Další oslabování eura s sebou stáhne i českou korunu. V tomto případě by kurz koruny mohl atakovat hladinu 41,50. V případě intervence nebo silné spekulace na ní, by se koruna mohla vrátit pod 41,00.

      

Kurz PLN/USD



       Polský zlotý zahájil své páteční obchodování opět na slabší úrovni, tentokráte již na hladině 4,7300. K tomuto oslabení polského zlotého vedly pokračující obavy, že návrh státního rozpočtu na příští rok bude počítat s vyšším deficitem, než se až dosud očekávalo. To by samozřejmě znamenalo, že polská inflace nebude klesat tak rychle, jak se původně předpokládalo. K tomu se pak přidal i celosvětově negativní sentiment spojený s krizí na Blízkém východě a obavami z dalšího nárůstu cen ropy.

       V průběhu dalšího dne však zlotý postupně posiloval, tento pohyb lze v prvé řadě přičíst technické korekci předcházejícího vývoje, kdy zlotý výrazně oslaboval. Po prolomení hladiny 4,7000 se kurz v závěru obchodování stabilizoval na hladině 4,6800.

       Z domácích indikátorů dnes bude trh čekat zejména na výsledek zářijového indexu spotřebitelských cen. Oproti srpnovým 10,7% se očekává mírné snížení meziročního CPI na hodnotu kolem 10,3% až 10,4%. Ze zahraničních faktorů bude nutné nadále sledovat, jak se vyvíjí situace na Blízkém východě, důležité též budou ceny ropy a amerického akciového indexu Nasdaq.


      Tyto zprávy pro vás vytváří Trading Komerční banky a.s.
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Přečtěte si také:

21.12.2015Uplynulý týden byl ve znamení Fedu Investiční bankovnictví (Komerční banka)



Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688